Kierowcy zawodowi, którzy prowadzą auta powyżej trzech i pół tony lub też autobusy, powinni zwracać uwagę na długość czasu pracy.
Wynosi on od 9 do 10 godzin dziennie, maksymalnie jest to 56 godzin w tygodniu. Oczywiście przepisy jasno określają zasady, warto zwrócić uwagę, iż obecnie możemy także wykorzystać specjalne programy komputerowe, które mogą zbierać dane o pracy kierowcy online. Tego typu rozwiązania z pewnością mogą być bardzo pomocne do zarządzania flotą w firmie logistycznej.
Co należy uwzględnić przy naliczaniu czasy pracy?
Kierowcy powinni przestrzegać także zasad odpoczynku, jest to 45 minut na każde 4,5 godziny pracy. Może być to oczywiście jedna przerwa trwająca 45 minut, lub też dwie przerwy, po 15 minut oraz jedna 30 minutowa. Naturalnie czas pracy kierowcy rejestrowany jest za pomocą tachografu, w tym przypadku zbierane są także różne informacje dotyczące pojazdu. Dodatkowo można wykorzystać także bardziej zaawansowane systemy, które mogą przydać się w przypadku analizy spalania, określania najbardziej ekonomicznej jazdy, co pozwoli nam wybrać optymalne trasy. Oczywiście ewidencja czasu pracy kierowców jest istotna, ze względu na fakt, iż kierowca powinien być wypoczęty, nie można doprowadzić do przepracowania, kiedy kierowca spędzi za kierownicą zbyt wiele godzin.
Czas pracy to nie tylko prowadzenie pojazdu, ale także różnego rodzaju czynności związane z załadunkiem czy też rozładunkiem towaru. Dodatkowo w tym czasie wlicza się także czas na zabezpieczenie, sprawdzenie przewożonego towaru. W przypadku dłuższych tras, przykładowo na Wyspy Brytyjskie, kierowca także wjeżdża na prom, co także powinno być odpowiednio uwzględnione, jeżeli chodzi o czas pracy kierowcy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż niektóre kraje europejskie mogą posiadać nieco inne przepisy dotyczące transportu, do których należy się dostosować.
Nowoczesne oprogramowanie, które może łączyć się także w czasie rzeczywistym z urządzeniami w pojeździe, może nadzorować czas pracy kierowców – rozliczanie jest wówczas dużo łatwiejsze, zwłaszcza jeżeli w firmie znajduje się wiele pojazdów, obsługiwanych jednocześnie wiele transportów, wówczas z pewnością oprogramowanie komputerowe wspomoże logistykę. Obecnie tego typu rozwiązania mogą dostarczyć bardzo wielu informacji, które pozwalają na zmniejszenie kosztów transportu czy wybór lepszej trasy.