Mata grzewcza – jak wybrać?

Mata grzewcza – jak wybrać?

Maty grzewcze stanowią doskonałą alternatywę dla ogrzewania kaloryferowego.

Pod wieloma względami użytkowanie z nich jest łatwiejsze. Ich montaż nie wymaga zbyt wiele czasu i może wykonać go każdy. Nie ma też przeciwwskazań, by do tej instalacji wezwać fachowców. Tak czy inaczej, maty grzewcze to coraz chętniej wybierana forma ogrzewania. W tym artykule wymienimy jej zalety, a także doradzimy, jaką matę grzewczą wybrać.

Dlaczego warto zdecydować się na matę grzewczą?

Maty grzewcze to cienkie umieszczane pod podłogą siatki wykonane z tworzywa sztucznego, w których przeplecione są przewody grzejne. Najczęściej maty mają około 4 mm grubości. Natomiast przewody mogą mieć moc od 60 do 200 W/m2.

Rzecz jasna podczas montażu mat nie wolno przecinać ich kabli grzejnych, natomiast można przecinać siatkę, dzięki czemu matę można łatwo dopasować do metrażu swojego mieszkania. Co więcej, na ich powierzchni najczęściej znajduje się klej samoprzylepny, który łatwo przywiera do powierzchni. Kłaść można je także przy pomocy zaprawy klejowej.

Jakie są rodzaje mat grzewczych?

Maty grzewcze podłogowe dzieli się na te, które zasilane są jednostronnie oraz dwustronnie. Pierwsze są proste w montażu, ponieważ posiadają jeden przewód zasilający. Natomiast maty grzewcze dwustronne mają dwa przewody, dlatego nieco trudniej je instalować. Jednak w obu wariantach należy pamiętać, żeby oba końce przewodów znajdowały się w pobliżu instalacji elektrycznej. Warto także wiedzieć, że maty grzejne zasilane dwustronnie są cieńsze, dlatego prawie wcale nie podniosą poziomu podłogi.

Czy mata grzewcza zastępuje inne formy ogrzewania?

Tak. Maty grzewcze mogą być jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. W pełni wystarczą nawet do ogrzewania dużych powierzchni mieszkalnych. Mogą też stanowić uzupełnienie dla ogrzewania centralnego.

Aktualnie na rynku można spotkać maty o mocach: 100, 150 lub 200 W/m2. Warto wiedzieć, że jeśli maty mają pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła to dobrze, by ich moc wynosiła minimum 150 W.

Gdzie instalować maty grzejne?

Mata grzewcza pod płytki lub drewniane podłogi sprawi, że ciepło będzie odczuwalne nie tylko pod stopami, ale w całym domu. Można je montować pod niemalże każdy typ podłogi. Mata grzewcza w kuchni, łazience lub w salonie przyczyni się do komfortu mieszkańców. Ze względu na prostotę sterowania i skuteczność grzania zaczyna być znacznie lepszym sposobem na podniesienie temperatury w mieszkaniu niż tradycyjne źródła ciepła.

Author Image
Redakcja