Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na świeże produkty żywnościowe, jak warzywa i owoce, wzrasta również wśród producentów na chłodnie do bezpiecznego i prawidłowego ich przechowywania przez dłuższy czas po zbiorach.
Umieszczenie chłodni w magazynie może zrewolucjonizować łańcuch dostaw, zmniejszając wymagania transportowe i obsługę zapasów. Mogą być wymagane prace w takim magazynie w celu zapewnienia zasilania lub dużej przestrzeni operacyjnej dla jednostki. Zasilanie jest potrzebne do utrzymywania prawidłowej temperatury, wilgotności oraz cyrkulacji powietrza w chłodni. Po ustawieniu chłodnię można w pełni uruchomić, oraz zamontować dodatkowe rampy załadunkowe, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do zapasów owoców i warzyw wrażliwych na temperaturę.
Zapewnienie odpowiedniego miejsca w magazynie, a także wewnętrzne umiejscowienie chłodni do przechowywania produktów spożywczych, bez wątpienia poprawi logistykę magazynu i zapewni pracownikom magazynu wydajne środowisko pracy.
Ogólna praktyczna zasada mówi, że owoce i warzywa sezonowane na zimno, takie jak jarmuż i kiełki, należy przechowywać w temperaturze około 0–2 stopnie Celsjusza. Natomiast przechowywanie pomidorów w chłodni, ponieważ są zbierane w cieplejszym sezonie, powinno się odbywać w temperaturze wyższej, około 7 do 10 stopni Celsjusza. Istnieją jednak oczywiście wyjątki od tej reguły, ponieważ niskie temperatury mają większy wpływ na niektóre owoce i warzywa. Większość komercyjnych chłodni jest niezwykle wszechstronna, co oznacza, że istnieje wiele opcji przechowywania i dystrybucji owoców i warzyw. Można w nich ustawiać różne zakresy temperatury i wilgotności powietrza, aby w wygodny sposób przechowywać jednocześnie produkty żywnościowe o różnych wymaganiach i warunkach przechowywania. Urządzenia chłodnicze są dostępne w różnych rozmiarach i mogą mieć zakres temperatur od -40 do + 10 stopni Celsjusza. Większość jednostek chłodniczych jest przenośnych i można ich używać do bezpiecznego transportu towarów.