Botoks przeszedł długą drogę od swojego powstania jako środek korygujący zeza.
Na początku niewielu lekarzy wiedziało, że leczenie nadpobudliwości mięśni botoksem może mieć wiele zastosowań, również w kosmetologii. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych botoks zyskał sławę jako środek redukujący zmarszczki. Obecnie botoks jest najbardziej znany ze swoich zastosowań kosmetycznych na całym świecie. Jednak naukowcy i lekarze nadal znajdują nowe zastosowania dla tej szczególnej toksyny. Stosowanie botoksu może łagodzić bóle migrenowe, nadmierne pocenie, czy skurcze mięśni. Istnieje wiele różnych rodzajów migreny, a wyzwalacze mogą być różne dla każdego. Na bóle migrenowe najczęściej cierpią kobiety w wieku 35-55 lat. Botoks do wstrzyknięć domięśniowych stosowany jako profilaktyka migreny od wielu lat. Łagodzi to objawy migreny poprzez wywoływanie rozluźnienia mięśni.
Zazwyczaj lekarze zalecają powtarzać zabiegi raz na trzy miesiące poprzez wstrzykiwanie małych dawek w kilka miejsc na twarzy i szyi.
Typowe miejsca wstrzyknięć w przypadku migreny to grzbiet nosa, skronie, czoło, tył głowy, szyja, a także górna część pleców. Wywołanie paraliżu mięśni w tych kluczowych obszarach okazuje się być skuteczne w łagodzeniu objawów migreny. Stosowanie botoksu zmniejsza również zależność wielu osób cierpiących na migrenę od leków przeciwbólowych. Dla tych osób, które cierpią na nadmierną potliwość pod pachami, na plecach, stopach, czy dłoniach, zastrzyki z botoksu mogą być pożądanym zabiegiem. Nadmierne pocenie się jest wstydliwym zaburzeniem, którego nawet najlepsze antyperspiranty nie są w stanie kontrolować czy powstrzymać. Na stronie https://instytut-urody.katowice.pl/toksyna-botulinowa-dzialanie-oraz-zastosowanie/ możesz przeczytać więcej o zabiegach z zastosowaniem botoksu. Zabiegi są skuteczne niemal natychmiast, a kolejne wizyty w celu powtórzenia zastrzyków są potrzebne co kilka miesięcy lub co roku. W przypadku kobiet z nietrzymaniem moczu botoks okazał się skuteczniejszy niż wszczepione urządzenia do stymulacji nerwów i ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy.