Wynalezienie bezpiecznej windy umożliwiły rozwój budownictwa

Wynalezienie bezpiecznej windy umożliwiły rozwój budownictwa

Osoby, które pracują w wysokich biurowcach lub mieszkają w wysokich budynkach, praktycznie codziennie korzystają z wind.

Jednak bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym, jak powstały te maszyny i jak wpłynęły na współczesne życie i zmieniły świat. Windy umożliwiły nam bardzo wiele rzeczy, które przyjmujemy za pewnik, na przykład rozwój miast i sposób budowania nieruchomości. Przed powszechnym użyciem wind większość budynków miała maksymalnie kilka pięter, a ludzie woleli mieszkać nieco niżej ze względu na łatwość poruszania się. Zamożniejsze rodziny mieszkały na niższych kondygnacjach, biedniejsze na wyższych, codziennie pokonując mnóstwo schodów. Ale to, co widzimy dzisiaj, jest zupełnie odwrotne, ponieważ najbardziej luksusowe budynki mieszkalne i biurowe mają nawet kilkadziesiąt pięter i gdzie większość mieszkańców i właścicieli należy do osób zamożnych lub wręcz elity społeczeństwa. Pierwsze windy powstały w starożytnej Grecji i Rzymie, ale zaczęły zdobywać popularność w XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej. Wykorzystanie wind drastycznie wzrosło w tym czasie ze względu na zapotrzebowanie na ogromne ilości paliwa do transportu osób i materiałów do eksploatacji kopalń. Wynalezienie bezpiecznej windy umożliwiły rozwój budownictwa

Zadanie stało się łatwiejsze dzięki zastosowaniu wind w kopalniach.
Jednak wczesne windy wiązały się z kilkoma zagrożeniami dla bezpieczeństwa, z powodu których ludzie zawsze wahali się, czy nimi podróżować.

Następnie windy zostały wyposażone w hamulec bezpieczeństwa, który mógł powstrzymać kabinę przed upadkiem nawet w przypadku przecięcia kabli. Zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa wind umożliwiło ich instalowanie w wysokich, nowoczesnych budynkach, które zaczęto powszechnie projektować i budować w miastach. Zanim windy towarowe i osobowe stały się popularne, firmy budowlane ograniczały się do budowania konstrukcji, w których ludzie mogliby wygodnie przemieszczać się między piętrami za pomocą schodów. Gdyby windy nie stały się popularne i powszechnie stosowane, dzisiejsze budynki nie byłyby wyższe niż kilka pięter. To właśnie wynalezienie automatycznego hamulca bezpieczeństwa umożliwiło korzystanie z wind w wieżowcach i utorowało drogę dla nowoczesnych drapaczy chmur.

Author Image
Redakcja