Motoreduktory stały się rozwiązaniem alternatywnym i zamiennym dla innych układów napędowych. Co warto wiedzieć, aby dobrać odpowiedni ich rodzaj do naszych potrzeb i oczekiwań?
Czym są motoreduktory i co należy o nich wiedzieć?
Motoreduktory to nic innego jak urządzenia mające na celu zastąpienie klasycznych układów napędowych. Składają się z dwóch części: napędu elektrycznego oraz mechanicznej przekładni. Można również znaleźć na rynku egzemplarze wzbogacone o dodatkowe elementy usprawniające pracę urządzenia.
Napędy są gotowe, wcześniej zmontowane przez odpowiednich konstruktorów, dlatego nie musimy niczego dodatkowo skręcać i składać, aby nasz mechanizm działał. Jedyne co musimy zrobić to dopasować odpowiedni model motoreduktora do naszych potrzeb, dlatego powinniśmy znać parametry maszyny, w której chcemy go zamontować.
Jak dopasować motoreduktory do swoich potrzeb?
Pierwszą i najważniejszą zasadą wyboru odpowiedniego motoreduktora jest poznanie parametrów, na jakich powinno pracować urządzenie. W tym celu musimy wiedzieć, jakiego rodzaju motoreduktora potrzebujemy. Dostępnych mamy pięć rodzajów motoreduktorów: walcowe, ślimakowe, stożkowe, płaskie i planetarne.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rodzaju motoreduktora jakiego potrzebujemy lub po prostu nie znamy się na nich, należy poprosić o pomoc fachowca, który posiada wiedzę na temat dobierania układów. Sprawdzi on naszą maszynę i dobierze odpowiedni napęd.
Mocne i słabe strony motoreduktorów
Motoreduktory posiadają wiele zalet, ale jak każda technologia mają również swoje wady. Do plusów należy przede wszystkim fakt, że są one małych rozmiarów i stanowią spójny, kompleksowo opracowany i złożony, jednolity element. Są łatwe w montażu i dodatkowo zwiększają funkcjonalność maszyn, w których je montujemy. W pracy są bardzo ciche, dzięki czemu poprawiają jej komfort.
Minusem motoreduktorów jest to, że niestety nie nadają się do każdej maszyny. Ich wielkość jest również zależna od mocy, dlatego jeżeli będziemy potrzebowali mocniejszego motoreduktora, może się okazać, że konstrukcja maszyny nie przewiduje dla niego odpowiedniej ilości miejsca