Czy windykacja przedsądowa jest skuteczna?

Czy windykacja przedsądowa jest skuteczna?

Bez względu na to czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czy też posiadamy dużą firmę, czasem może zdarzyć się iż tracimy płynność finansową, ze względu na opóźnienia płatności od naszych klientów czy też kontrahentów.

W tym przypadku będziemy musieli poszukać skutecznej drogi odzyskania należności. W tym przypadku najlepiej skorzystać jest z windykacji przedsądowej, tak zwanej windykacji polubownej, kiedy ustalamy z naszym klientem nowe warunki spłaty, może być to także ustalenie nowego terminu spłaty, które będzie dogodne dla naszego klienta. Można także ustalić rozłożenie zaległości na raty, dzięki temu możemy załatwić sprawę polubownie, możemy nadal prowadzić usługi, dostarczać towary do naszego klienta. Czasem klient może poinformować nas przejściowym braku gotówki, może starać się przykładowo o kredyt który pokryje poprzednie, kolejne płatności naszych faktur. Jeżeli jednak nie wiemy w jaki sposób pertraktować, skontaktować się z firmą i w sposób odpowiedni uzgadniać nowe terminy wpłat, wówczas możemy skontaktować się z firmą windykacyjną, która posiada doświadczenie w tego rodzaju działaniach. W tego rodzaju firmach często pracują prawnicy, dobrze znający nasze prawo, którzy potrafią korzystać z dostępnych i legalnych narzędzi prawnych, które pozwalają skutecznie odzyskać należności. Najprostszym sposobem będzie wykonanie telefonu do naszego dłużnika przez osobę z tego rodzaju firmy, dobrze jeżeli będzie to prawnik, czasem kontrahent który styka się z argumentami prawnymi, skłania się do spłaty należności. Czy windykacja przedsądowa jest skuteczna?

Można oczywiście wykorzystywać różnego sposoby kontaktu, może być to oficjalne pismo, w którym przedstawimy odpowiednie ustawy, zapisy kodeksu cywilnego, na podstawie których będziemy odzyskiwać nasze pieniądze.

Firmy windykacyjne mogą korzystać także z sms-ów, faksów, wiadomości elektronicznych, tak aby mieć pewność iż informacja dotarła do naszego kontrahenta. Warto załatwić sprawę w sposób polubowny, bez potrzeby wchodzenia na drogę sądową. Z pewnością tego rodzaju windykacja będzie dobrym pomysłem, ponieważ droga sądowa generuje dodatkowe koszty, dla nas będzie to także niewygodne, ponieważ może wydłużyć czas oczekiwania na odzyskanie pieniędzy.

Author Image
Redakcja