Niełatwo jest zwalczyć infekcję szarej pleśni

Niełatwo jest zwalczyć infekcję szarej pleśni

Szara pleśń powodująca zgniliznę owoców i warzyw to ogólnoświatowy problem w rolnictwie.

Infekcje szarej pleśni stanowią problem na całym świecie, a szczepy tego grzyba często rozwijają oporność na wiele fungicydów stosowanych do ich zwalczania.

Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby zminimalizować infekcję, na przykład ograniczyć ilość wilgoci na roślinach. Istnieje również wiele drobnoustrojów, których można użyć jako biofungicydów, aby zwalczyć infekcję grzybiczą. Bardzo ważne jest również usunięcie wszystkich zainfekowanych owoców, aby nie zanieczyściły reszty zbiorów.Niełatwo jest zwalczyć infekcję szarej pleśni

Szara pleśń może uszkadzać owoce nawet po zbiorach

Objawy szarej pleśni na młodych owocach zaczynają się od jasnobrązowego zgnilizny na końcu kwiatu. Dojrzałe owoce mogą być całkowicie pokryte zarodnikami o wyglądzie szarego aksamitu. Zarodniki te mogą rozprzestrzenić się na pobliskie owoce i może to skutkować skupiskami chorych owoców. Uszkodzone owoce są szczególnie narażone na zakażenie, nawet po zbiorach. Zakażone szarą pleśnią owoce w końcu wyschną i staną się twarde, ale pozostaną przyczepione do rośliny i mogą dalej rozprzestrzeniać infekcję.Grzyb powodujący szarą pleśń może zainfekować ponad 200 różnych rodzajów roślin. Łatwo rozprzestrzenia się przez zarodniki, które rozpryskują się w wodzie, mogą być rozwiane przez wiatr lub przenoszone przez działanie mechaniczne. Wilgotna pogoda i wysoka wilgotność powietrza to idealne warunki do rozwoju tej choroby. Grzyb zimuje, tworząc uśpione struktury znane jako sklerocja. Sklerocja ma okrągły kształt, około centymetr średnicy i jest w stanie tolerować zimno, ciepło i suche warunki. Wiosną, jeśli warunki są odpowiednie, sklerocja wyjdzie ze stanu uśpienia i wykiełkuje, aby wytworzyć nowe zarodniki powodujące infekcję roślin.Szara pleśń może powodować znaczne straty w owocach i warzywach również po zbiorach.Choroba grzybicza, taka jak https://innvigo.com/szara-plesn/szara-plesn, jest niezwykle trudna do opanowania. Nawet zabiegi z zastosowaniem fungicydów mogą być nieskuteczne. Istnieją jednak środki, które możesz podjąć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Wiele skutecznych metod kontroli obejmuje zmniejszenie ilości wilgoci na roślinach i odpowiednie praktyki sanitarne w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się choroby.

Author Image
Redakcja