ERP oraz CRM to nazwy systemów, których wdrożenie ma na celu poprawę jakości funkcjonowania firmy. Oba narzędzia służą optymalizacji oraz zarządzaniu procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie, jednak należy wiedzieć, że systemy te charakteryzują się sporymi różnicami w zakresie działania. Czy oznacza to, że mogą się one skutecznie uzupełniać? Czym dokładnie się od siebie różnią i co dobrze jest o nich wiedzieć?
Co łączy systemy CRM i ERP?
ERP i CRM są oprogramowaniami usprawniającymi procesy biznesowe, jednak ERP ma zdecydowanie szerszy zasięg działania niż CRM. Pierwszy z tych systemów umożliwia zadbanie o procesy zachodzące w każdym z działów firmy, z kolei CRM to narzędzie wykorzystywane jedynie do utrzymywania kontaktu z klientami oraz ich poprawnej obsługi.
Oznacza to, że system ERP posiada zasoby pozwalające na integrację wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie w jednej, spójnej bazie danych. Narzędzie to pozwala również na automatyzację i organizację wielu zadań, wśród których możemy wymienić czynności finansowe, handlowe oraz kadrowo-płacowe. Z kolei CRM wspomaga zarządzanie oraz ujednolicenie procesów z zakresu obsługi klienta, sprzedaży oraz marketingu. Podsumowując, oba systemy łączy możliwość poprawy jakości funkcjonowania firmy.
Jakie są różnice pomiędzy systemami ERP i CRM?
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem jednego z tych systemów, powinni wiedzieć, że mają one kilka różnic. Główna z nich jest zakres działania, który w przypadku CRM jest znacznie mniejszy, niż ERP. CRM skupia się bowiem raczej na podtrzymaniu odpowiedniego kontaktu z klientem poprzez odpowiednio dobrane działania marketingowe.
Z kolei system ERP, taki jak niezwykle wygodna w obsłudze Aplikacja ERP mPolka to narzędzie, które nadzoruje raczej wewnętrzną działalność przedsiębiorstwa, koordynując tym samym wszystkie działy, od zaopatrzenia poprzez produkcję, aż po sprzedaż, czy też kadry.
Czy ERP i CRM mogą się uzupełniać?
Jak widać, działanie obu systemów jest bardzo podobne, dzięki czemu bez przeszkód mogą się one uzupełniać. ERP, który jest wykorzystywany w firmie niejako „od kuchni”, z powodzeniem może zostać wsparty systemem CRM skupiającym się na obsłudze klienta i generowaniu przychodów. By jeszcze lepiej zrozumieć, na czym polega istota systemu ERP, warto zapoznać się również z artykułem „Co to jest i do czego służy system ERP od firmy ODL?”, w którym znajdziemy wszelkie informacje na temat zasad działania, charakterystyki i obsługi tego narzędzia.
Decydując się na połączenie obu systemów, mamy szansę stworzyć warunki do dynamicznego i skutecznego działania przedsiębiorstwa, poprzez zwiększenie zysków, optymalizacje zarządzania wydatkami i obniżenie kosztów działalności.
Jakie są zalety wdrożenia obu systemów?
Decydując się na wdrożenie do swojej firmy obu systemów, możemy liczyć na szereg korzyści, takich jak:
• zwiększenie zysków z prowadzonej działalności,
• dokładną kontrolę nad procesami wytwarzania, magazynowania oraz sprzedaży,
• budowanie pozytywnego i godnego zaufania wizerunku firmy wśród klientów,
• minimalizację kosztów oraz strat,
• szybszy rozwój firmy,
• eliminowanie błędów w funkcjonowaniu wszystkich działów,
• możliwość poszerzenia oferty usługowej przedsiębiorstwa.
Który z systemów będzie lepszy?
Zdarzają się oczywiście przypadki, w których przedsiębiorca nie chce bądź nie może pozwolić sobie na wdrożenie obu systemów równocześnie. W sytuacjach takich najlepiej jest postawić na rozwiązanie, które będzie nam bardziej potrzebne. Duże przedsiębiorstwa powinny postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak ERP. Z kolei małe firmy skupiające się na działalności usługowej powinny skłaniać się raczej ku systemom CRM, które umożliwią im pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymanie wysokich przychodów.