Jak wybrać dobrego adwokata?

Jak wybrać dobrego adwokata?

Dobry adwokat to skarb – pomimo popularności kierunków prawniczych wcale nie jest łatwo o skutecznego adwokata. Poniżej więc przedstawiamy 5 najważniejszych punktów, które należy zweryfikować, aby znaleźć prawnika, który faktycznie pomoże w danej sprawie!

Sprawdź czy adwokat… jest adwokatem

Jeżeli dopiero przystępujemy do szukania sprawdzonego prawnika, to należy zacząć od podstaw. W tym przypadku konieczne będzie zweryfikowani, czy osoba podająca się za adwokata faktycznie ukończyła studia, aplikację i czy pełnoprawnie może się w ten sposób tytułować. Nie jest to objaw nadmiernej paranoi – przypadków wyłudzeń i oszustw pseudo-prawników przybywa z roku na rok. Jak sprawdzić adwokata? Wystarczy wejść na stronę internetową Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Jeżeli po wpisaniu danego nazwiska pole wyszukiwania pozostanie puste, to w 99,9% dana osoba nie jest adwokatem. 

Zweryfikuj, jaka jest specjalizacja danego adwokata

Obrona klienta w sprawach cywilnych, np. rozwodowych, wygląda zupełnie inaczej, niż w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Różnice są olbrzymie. Podobnie, jak nie istnieje lekarz, który byłby specjalistą od wszystkiego, tak też nie ma prawnika, który mógłby zajmować się każdego rodzaju sprawami prawnymi. Jeżeli szuka się dobrego, skutecznego adwokata, należy dokładnie sprawdzić, jaka jest jego specjalizacja.

Doświadczenie adwokata

Bez względu na to, czy wybiera się spośród jednoosobowych kancelarii adwokackich, czy większych podmiotów, należy zwrócić uwagę na doświadczenie. Czynnik ten bezpośrednio wpływa na skuteczność adwokata. Doświadczenie w ramach danej specjalizacji prawnej można sprawdzić wygodnie poprzez stronę internetową. Przydatne będą też informacje pokrewne takie, jak odbyte staże lub wydane drukiem publikacje. 

Opinie o adwokacie lub kancelarii prawnej

Naturalnie dobry adwokat powinien mieć dobre opinie. Z pewnością przed podjęciem decyzji, mając kilka kancelarii na oku, warto dokonać ich porównania, biorąc pod uwagę chociażby opinie o firmie. Ten etap pozwoli na odseparowanie z grona potencjalnych prawników osoby, które słyną z nawiązywania nieczytelnych umów współpracy lub niewywiązywania się rzetelnego z powierzonym im obowiązków. 

Z drugiej strony należy zachować szczególną ostrożność przy ocenie. W dobie ofensywnego marketingu internetowego coraz częstsze są nieuczciwe praktyki związane z marketingiem szeptanym. Zdarza się też, że dobry adwokat otrzyma „jedynkę” w Google nie od klienta, lecz podszywającą się pod niego inną, konkurencyjną kancelarię prawną.

Weryfikacja dobrego adwokata – rozmowa twarzą w twarz

Indywidualne spotkanie wydaje się wciąż najlepszym pomysłem na sprawdzenie, czy warto skorzystać z usług danego adwokata. Zasada ta zresztą dotyczy każdego lub prawie każdego zawodu. Mając możliwość spotkania się z adwokatem, warto zapytać o szczegóły, dopytać o sposób podejścia do danego zagadnienia. Na tym etapie będzie widoczne nastawienie prawnika lub kancelarii, które wiele powie o ewentualnej przyszłej współpracy i jej jakości.

W zależności od sytuacji, rodzaju sprawy prawnej, a także miejscowości, znalezienie dobrego adwokata bywa łatwiejsze lub trudniejsze. Przestrzeganie powyższych pięciu zasad z pewnością ułatwi zyskanie fachowej pomocy. 

Author Image
Redakcja