Jakie korzyści płyną ze stałej obsługi prawnej?

Jakie korzyści płyną ze stałej obsługi prawnej?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki, zapewne wielokrotnie spotykasz się z zagadnieniami natury prawnej. Pierwszy kontakt z nimi pojawia się już na etapie rejestracji firmy czy założenia spółki, a następnie, już w czasie funkcjonowania na rynku, zawierasz szereg umów. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy potrzebujesz stałej obsługi prawnej, to poniższy artykuł pozwoli Ci rozwiać te wątpliwości.

Oferta stałej obsługi prawnej – do jakich firm jest skierowana?

Być może kojarzysz obsługę prawną z zatrudnieniem jednego (lub kilku) prawników w dużym przedsiębiorstwie na pełny etat. Nic bardziej mylnego! Owszem, wielkie przedsiębiorstwa mają etatowych prawników (tzw. in-house laweyr), jednak wiele kancelarii oferuje również rozwiązania dla mniejszych firm. W zależności od swoich potrzeb możesz nawet ustalić, że adwokat będzie spędzał w Twojej siedzibie tylko jeden dzień, a nawet, że całość pracy będzie wykonywał zdalnie. Ponadto, w umowie z kancelarią możesz zdecydować się albo na wynagrodzenie ryczałtowe, albo na stawkę godzinową. W tej drugiej sytuacji, wysokość wynagrodzenia będzie zależna od rzeczywistego nakładu pracy prawnika.

Zalety posiadania stałej obsługi prawnej

Korzystając ze stałej obsługi prawnej możesz mieć pewność, że prawnik zna specyfikę Twojej działalności, jak również sytuację Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, na bieżąco monitoruje przepisy prawne dotyczące Twojej działalności, a jego pomoc jest dostosowana do specyfiki danej branży. Oznacza to, że jeśli borykasz się z jakimś problemem prawnym, prawników nie musi „wgryzać” się w temat, wobec czego szybciej znajdzie odpowiednie rozwiązanie.
Ponadto, stała obsługa prawna ma charakter kompleksowy. W jej skład wchodzą takie czynności, jak:
– porady prawne z zakresu codziennej działalności przedsiębiorstwa oraz sporządzanie pisemnych opinii prawnych,
– negocjowanie, sporządzanie, opiniowanie oraz wypowiadanie umów zawieranych przez firmę zarówno z jej pracownikami, jak i z zewnętrznymi podmiotami,
– reprezentowanie firmy w sądach i przed organami administracji publicznej,
– dokonywanie wpisów w KRS w przypadku spółek,
– przygotowywanie regulaminów, statutów i innych aktów wewnętrznych,
– reprezentowanie w postępowaniu egzekucyjnym.
W umowie z kancelarią możesz zlecić jej również inne zadania (np. sporządzenie polityki przetwarzania danych osobowych, archiwizację dokumentów prawnych), lub ustalić, że prawnik będzie podejmował tylko niektóre spośród wyżej wymienionych czynności.
Podsumowując, decydując się na zlecenie kancelarii stałej obsługi prawnej zyskujesz pewność, że działania Twojej firmy będą się zawsze opierały na aktualnych przepisach, a prawnik udzieli Ci szybkiej pomocy prawnej.

Author Image
Redakcja