Ogniwa słoneczne to urządzenia, które przekształcają energię światła słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną i działają na zasadzie efektu fotowoltaicznego.
Ogniwo słoneczne dostarcza prąd stały (DC), który można wykorzystać między innymi do zasilania silników prądu stałego i żarówek. Ogniwa słoneczne mogą być nawet używane do ładowania akumulatorów, dzięki czemu energia elektryczna może być przechowywana do późniejszego wykorzystania, gdy światło słoneczne nie jest dostępne. W pełni naładowane akumulatory to przenośna energia, którą można wykorzystać zawsze i wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Ogniwa słoneczne dostarczają prąd stały, podobnie jak baterie, jednak baterie różnią się, ponieważ działają w procesie znanym jako reakcja elektrochemiczna. Reakcja elektrochemiczna to proces, w którym elektrony przepływają między elektrodą stałą a substancją, taką jak elektrolit.
Przepływ ten wyzwala prąd elektryczny przepływający przez elektrody, powodując reakcję uwalniającą lub absorbującą ciepło.
W innych warunkach inne typy reakcji powodują przepływ prądu elektrycznego. Na przykład dwie elektrody stykające się ze sobą powodują reakcję redukcji i utleniania (redoks), powodując zmianę stopnia utlenienia wszystkich atomów wchodzących w skład reakcji. Główną zaletą wykorzystywania energii słonecznej jest to, że jest to odnawialne i ekologiczne źródło energii, które może zaspokoić zapotrzebowanie na energię globalnej populacji przez kilkaset pokoleń. Pozostaje tylko pytanie, przy panelach fotowoltaicznych jaka pompa ciepła? Wykorzystanie energii słonecznej nie powoduje żadnych zanieczyszczeń w środowisku. Po procesie instalacji panelu słonecznego, energia słoneczna może być następnie generowana całkowicie bezpłatnie. Pozyskiwanie energii słonecznej to nie tylko niskie koszty utrzymania, ale energia generowana z paneli słonecznych może znacznie obniżyć wydatki z tytułu rachunków za prąd. Wraz z postępem technologicznym energia słoneczna znajduje zastosowanie w różnorodnych sytuacjach, przy ciągłym zwiększaniu efektywności wytwarzania energii przez panele słoneczne.