Czy samochód jest ubezpieczony?

Czy samochód jest ubezpieczony?

Fakt, czy nasz samochód jest ubezpieczony, zależy wyłącznie od kierowcy, ale wynika też bezpośrednio z przepisów prawa. Trudno znaleźć ryzykantów, którzy chcą podróżować autem bez wymaganego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Grozi za to surowa kara, a w przypadku kolizji lub wypadku z naszej winy – niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z dużymi kosztami, które musimy pokryć z własnej kieszeni. Czy wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe?

Ubezpieczenia pojazdów

Zacznijmy od ubezpieczenia OC, które – jak wspomnieliśmy wcześniej – jest koniecznością. Musimy wykupić polisę, która obejmuje konkretny pojazd. Jest to gwarancja, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, poszkodowany może liczyć na pokrycie strat z naszego ubezpieczenia. Fakt posiadania przez kierowcę polisy jest przedmiotem kontroli drogowych. Warto wspomnieć, że dziś nie mamy obowiązku posiadania przy sobie papierowej wersji dokumentu ubezpieczeniowego, ponieważ wszystkie tego rodzaju informacje znajdują się w centralnej bazie danych.

Należy także pamiętać, że w momencie sprzedaży pojazdu, musimy poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, wskazując dane nowego nabywcy. Jeśli natomiast chcecie zmienić firmę, w której wykupiliście polisę, poprzednią trzeba wypowiedzieć. Można zrobić to samodzielnie lub – jeśli korzystacie z usług brokerów ubezpieczeniowych – za ich pośrednictwem, podpisując stosowne dokumenty. To bardzo ważne, ponieważ niewypowiedziana polisa ulega automatycznemu przedłużeniu i musimy pokryć kolejną składkę.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie

Oprócz wskazanego wcześniej OC, kierowcy mają możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, określanego jako AC, czyli autocasco. To doskonałe zabezpieczenie przed szkodami, jakie możemy wyrządzić sobie sami, na przykład nieumiejętnym parkowaniem czy porysowaniem auta przy wykonywaniu nieostrożnych manewrów drogowych. Zakres polisy może być różny i obejmować tylko podstawowe szkody, jak i na przykład szyby czy kompletne wyposażenie pojazdu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie zakresu ubezpieczenia o tak zwany assistance, w czym pomoże kredyt gotówkowy. Ubezpieczenie to uprawnia kierowcę do skorzystania z bezpłatnej pomocy ubezpieczyciela w razie awarii pojazdu, ale także kłopotów z jego uruchomieniem w zimie czy też koniecznością wymiany koła. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również dowóz paliwa, gdy zabraknie nam benzyny na trasie, a w pobliżu nie ma stacji, na której moglibyśmy zatankować.

Author Image
Redakcja