Od czego rozpocząć zakładanie własnej firmy? Praktyczny poradnik

Od czego rozpocząć zakładanie własnej firmy? Praktyczny poradnik

Zakładając własną firmę, trzeba zmierzyć się ze sporą ilością formalności, które mogą zniechęcić niejedną osobę, stawiającą dopiero pierwsze kroki we własnym biznesie. Pomimo tego, coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z tradycyjnego etatu, rozpoczynając pracę na własny rachunek. W jaki sposób założyć działalność gospodarczą? Aby nieco ułatwić to zadanie, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje.

Co musisz wiedzieć, zanim założysz firmę?

Zanim zarobimy pierwsze pieniądze w swojej własnej firmie, konieczne staje się przejście przez kilka kolejnych etapów. Pierwszym z nich będzie z pewnością stworzenie biznesplanu, obejmującego cele, do których będzie zmierzać nasza firma oraz działania, które będzie w tym obszarze podejmować. Warto również już na samym początku zdecydować się na konkretny rodzaj przedsiębiorstwa, które będziemy prowadzić.

Zgodnie z polskim prawem, możemy zarejestrować zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i też określoną formę spółki. W tej grupie znajdują się: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka cywilna, akcyjna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Różnią się one od siebie m.in. formą opodatkowania i prowadzenia księgowości, kapitałem zakładowym czy też odpowiedzialnością za przyjęte zobowiązania. Niektóre z nich założyć można przez Internet, o czym warto wiedzieć, decydując się na określony rodzaj działalności.

Jakie dokumenty będą potrzebne do założenia firmy?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to najprostsza droga do rozpoczęcia pracy na własny rachunek. W takiej sytuacji należy jedynie wypełnić formularz CEIDG-1, korzystając z dowodu tożsamości i Profilu Zaufanego lub elektronicznego podpisu. Składając wniosek, można również dołączyć do niego druk ZUZ ZZA, jeśli przyszły przedsiębiorca chce skorzystać z Ulgi na Start lub też ZUS UA, by dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

Warto podkreślić przy tym, że obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym objęta jest zdecydowana większość form działalności gospodarczej. Jak się jednak okazuje, zagadnienia, takie jak np. komandytariusz a ZUS, nadal budzą wiele wątpliwości, dlatego też warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia księgowego.

Jak formę opodatkowania wybrać dla swojej firmy?

Każdy przedsiębiorca jest obarczony obowiązkiem wyboru kodu PKD, określającego obszar, w którym będzie działać jego firma. Niezależnie od niego, należy również wybrać konkretną formę opodatkowania takiej działalności. Większość przedsiębiorców decyduje się na pozostanie przy skali podatkowej.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, konieczne staje się wówczas prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz regularna inwentaryzacja. Sam podatek oblicza się natomiast wg dwustopniowej skali, uzależnionej od wysokości dochodu. Inne formy opodatkowania to podatek liniowy, ze stawką 19%, niezależnie od wysokości dochodu oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który – w zależności od rodzaju działalności gospodarczej – może wynosić od 2 do 17%.

Księgowość internetowa czy biuro rachunkowe?

Wypełniając formularz CEIDG, przyszły przedsiębiorca musi wskazać, w jaki sposób będzie prowadzona dokumentacja finansowa jego firmy. Istnieje bowiem możliwość, by prowadzić ją samodzielnie lub też skorzystać z pomocy wykwalifikowanych księgowych.

Współpraca z biurem rachunkowym niesie ze sobą wiele korzyści, które warto rozważyć, podejmując decyzję w tym zakresie. To przede wszystkim dostęp do wiedzy i profesjonalne wsparcie, a także bezpieczeństwo, związane z ograniczeniem ryzyka błędu, popełnionego wskutek nieznajomości przepisów. Coraz więcej biur rozszerza swoją ofertę, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów. Tak funkcjonuje np. Biuro Rachunkowe B&N, działające pod adresem ul. Jana Karola Chodkiewicza 17, 85-065 Bydgoszcz, Tel: 517 459 020. W swojej ofercie posiada ono bowiem nie tylko kompleksowe usługi księgowe, ale również i szkolenia, przeznaczone także i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą. Księgowość online jest z kolei korzystna dla firm z dużą ilością faktur oraz dla osób, które nie chcą lub nie mogą tracić czasu na dojazdy do siedziby biura rachunkowego.

Author Image
Redakcja