Instalacje fotowoltaiczne na dachach – opłacalna inwestycja

Instalacje fotowoltaiczne na dachach – opłacalna inwestycja

Analizując ceny za energię elektryczną, jakie obowiązują obecnie w naszym kraju można się niestety załamać. Z każdym kolejnym rokiem mamy do czynienia z podwyżkami cen energii elektrycznej. Skłania to więc naszych rodaków do tego, aby poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Okazuje się, że jedną z nich jest fotowoltaika. W naszej szerokości geograficznej nasłonecznienie jest na tyle dobre, że fotowoltaiczna instalacja może generować tak dużo prądu, aby wystarczyło go do zaspokojenia zapotrzebowania dla całego budynku mieszkalnego.

Jak działa fotowoltaika?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznych nie jest szczególnie skomplikowana. Nauka już od dawna zna fotowoltaikę, ale dopiero od kilkunastu lat ta technologia jest tak mocno promowana. Czy to promowanie jest zasadne? Okazuje się, że zdecydowanie tak! Zanim przejdziemy do szczegółów mówiących o tym jak bardzo lukratywne bywa posiadanie instalacji fotowoltaicznej wspomnimy o tym jak taka instalacja działa.

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznych są panele słoneczne, które zbudowane są z modułów. Powierzchnia modułów wykonana jest z półprzewodnika, który wchodzi w interakcję z promieniami słonecznymi. Będąc dokładniejszym trzeba zaznaczyć, że chodzi o fotony. Docierające na powierzchnię naszej planety fotony uderzają z dużą siłą w cienką krzemową płytkę. W efekcie dochodzi do wybijania elektronów z tejże płytki. Co za tym idzie? Kolejny element procesu polega na stworzeniu napięcia prądu stałego na ekranie, który znajduje się bezpośrednio za płytką. Tenże ekran wykonany jest najczęściej z cienkiej warstwy aluminium.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: dla wszystkich! Na samym początku możemy być nieco negatywnie zaskoczeni kosztami dotyczącymi założenia instalacji. Jednak należy zachować spokój i zapoznać się z wyliczeniami. Ze statystyk wynika, że przeciętny jednorodzinny dom ponosi ogromne koszty dotyczące eksploatowania energii elektrycznej. W ciągu roku opłaca się najczęściej 6 lub 12 rachunków, które średnio wynoszą 250 zł. Łatwo można więc policzyć jak dużo pieniędzy trafia do dystrybutorów energii elektrycznej. Czy musimy im płacić aż tyle?

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej sprawimy, że energia elektryczna powstanie na dachu naszego domu lub budynku gospodarczego. Łącząc taką instalację z matami grzewczymi czy pompami ciepła sprawimy, że dodatkowo nie poniesiemy rocznie żadnych kosztów za ogrzewanie. Brzmi interesująco, prawda? Jedną z pierwszych wątpliwości, jakie pojawiają się u osób wstępnie zainteresowanych fotowoltaiką jest nasłonecznienie w Polsce i praca systemów zimą. Otóż nowoczesne panele monokrystaliczne świetnie radzą sobie z pozyskiwaniem energii również przy mniejszym nasłonecznieniu. W czasie zimy fotowoltaika może pracować niemalże tak samo wydajnie jak w lecie.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Czysta energia, jaką oferuje fotowoltaika jest coraz bardziej promowana. W związku z tym oferuje się ciekawe formy wsparcia, które mają na celu zachęcenie do korzystania z fotowoltaiki. Programy takie jak „Czyste powietrze” czy „Mój prąd” pozwalają na uzyskiwanie wsparcia finansowego, które pokryje część wydatków dotyczących inwestycji w fotowoltaikę. Kosztami kwalifikowanymi do programu są zarówno koszty dotyczące zakupu paneli słonecznych, okablowania czy inwertera jak również koszty montażu całej instalacji. Koszty stworzenia instalacji fotowoltaicznej w naszym domu czy na budynkach przemysłowych mogą się w pełni zwrócić już po kilku latach od dnia montażu.

Author Image
Redakcja