Na czym polega fuzja spółek akcyjnych?

Na czym polega fuzja spółek akcyjnych?

Przed fuzją firmy powinny określić swoją wartość, w przypadku spółek giełdowych można obliczyć wartość na podstawie ceny akcji.

Jednak warto pamiętać że ceny akcji mogą się zmieniać, dlatego też czasem warto poczekać na bardziej korzystny moment. W przypadku przejęcia, dla firmy która kupuje udziały najkorzystniej będzie kupić akcje po jak najniższej cenie. Trzeba zatem wybrać odpowiedni moment na skup akcji. W ocenie ekonomicznej wartości akcji ważna jest analiza techniczna. Dzięki niej możemy przewidzieć przyszłe ceny akcji, na podstawie wykresów, przez co możemy zwiększyć nasze zyski. Analityk znający zasady panujące na giełdzie bez problemu, będzie wiedział jak odczytywać wykres. Na czym polega fuzja spółek akcyjnych?

Tego rodzaju analiza zajmuje się jedynie suchymi liczbami.

Wykresy porównuje się z innymi wcześniejszymi wykresami, i w ten sposób próbuje się prognozować przyszłe zachowanie. W ocenie przyszłej wartości pomoże nam również analiza fundamentalna, która zajmuje się badaniem czynników wpływających na ceny akcji. Ceny kształtują się w zależności od wielu czynników ekonomicznych jak również politycznych. Polityka ekonomiczna kraju, jak również zainteresowanie klientów daną branżą może dać obraz wartości przedsiębiorstwa. Na wycenę rynkową firmy, może również wpływać wartość inwestycji, czy też wartość dywidendy jaka zostanie wypłacona akcjonariuszom. W przypadku kiedy dwie firmy się połączyły czyli nastąpiła fuzja, firmy mogą decydować o wielkości dywidendy w nowej firmie. Trzeba dobrze przemyśleć jaką część pieniędzy można wypłacić, a ile przykładowo można przeznaczyć na inwestycje i rozwój. Kiedy firma planuje fuzję lub przejęcie, trzeba przyjrzeć się stronie prawnej tego rodzaju przedsięwzięcia. Pomóc może nam w tym kancelaria prawna, która specjalizuje się w przejęciach i fuzjach. Ważna będzie tu przykładowo znajomość obowiązujących przepisów, a także przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Z pewnością fuzje przejęcia, w dużych firmach to sprawa dość skomplikowana i wymagająca specjalistycznej wiedzy.

Author Image
Redakcja