Izolacja budynków przy pomocy styropianu

Izolacja budynków przy pomocy styropianu

Styropian to bardzo dobry materiał izolacyjny ze względu na niską wagę oraz niską nasiąkliwość, dzięki czemu wykorzystywany jest powszechnie do izolacji budynków, elewacji, podłóg czy też dachów.

Naturalnie najczęściej występuje w postaci dużych płyt, które możemy łatwo docinać, dostosowywać do kształtu, wielkości budynku który będziemy ocieplali. Naturalnie jest to bardzo dobry pomysł ze względu na zmniejszenie strat ciepła w naszym budynku. Jestem oczywiście odporny na zgniatanie, dlatego jest to materiał izolacyjny bardzo uniwersalny.

Izolacja budynków przy pomocy styropianu

Właściwości styropianu

Te właściwości sprawiają iż nadaje się do ocieplania elewacji, które następnie będą tynkowane, oczywiście jest on wytrzymały na rozciąganie, nie zmienia także właściwości pod wpływem wilgoci czy też pary. Z pewnością bardzo dobrze nadaje się także do izolacji fundamentów, dzięki właściwościom przeciwwilgociowym będzie świetnym dodatkowym zabezpieczeniem piwnic. Oczywiście styropian może być także wykorzystywany od wewnątrz, będzie to bardzo dobry pomysł w przypadku piwnicy czy też stropów. Możemy wybierać bardzo różne grubości styropianu, od 1 do 30 cm, dobrym pomysłem w przypadku ocieplenia elewacji styropianem będzie warstwa około 20 cm.

Styropian bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku izolacji podłóg, jest odporny na zgniatanie, dlatego też możemy umieścić go pod warstwą wylewki betonowej. Oczywiście musimy tutaj pamiętać o dobrym przygotowaniu podłoża, wyrównaniu go, dzięki czemu otrzymamy odpowiednią powierzchnię pod wylewkę. Naturalnie w tym przypadku możemy zastosować nieco większą wysokość warstwy izolacyjnej, aby odpowiednio zaizolować podłogi w naszym domu. Naturalnie styropian może posiadać wiele różnych dodatków, mogą być to materiały które sprawią iż będzie on niepalny, dodatkowo warto zwrócić uwagę iż dodatki grafitu do styropianu będą powodowały iż będzie on posiadał lepsze właściwości izolacyjne.

W przypadku kiedy elewacja składa się z dwóch warstwy pustaków, wówczas możemy zastosować także izolacje ze styropianu pomiędzy ściankami zewnętrznymi, wówczas dobrze może sprawdzić się styropian 10 cm, natomiast na zewnątrz na elewacji możemy zastosować styropian 15 cm, Dzięki temu będziemy mogli liczyć na bardzo dobre właściwości izolacyjne całego budynku.

Posted in Dom
Author Image
Redakcja