Obligacje skarbowe to rodzaj inwestycji opartej na długach, w ramach której pożycza się pieniądze rządowi w zamian za uzgodnioną stopę procentową.
Rządy wykorzystują je do gromadzenia funduszy, które można przeznaczyć na nowe projekty lub infrastrukturę, a inwestorzy mogą je wykorzystać, aby uzyskać ustalony zwrot wypłacany w regularnych odstępach czasu. Kupując obligację rządową, pożyczasz rządowi ustaloną kwotę pieniędzy na uzgodniony okres. W zamian rząd będzie spłacał ci określony poziom odsetek w regularnych okresach. To sprawia, że obligacje skarbowe są aktywami o stałym dochodzie. Po wygaśnięciu obligacji wrócisz do pierwotnej inwestycji.
Dzień, w którym odzyskasz pierwotną inwestycję, nazywany jest datą zapadalności.
Różne obligacje będą miały różne terminy zapadalności, możesz kupić obligacje, których termin zapadalności jest krótszy niż rok, lub taki, który nastąpi za 10 lat lub dłużej. Załóżmy na przykład, że zainwestowałeś 10 000 złotych w 10-letnie obligacje skarbowe z 5 procentowym rocznym zyskiem. Każdego roku skarb państwa wypłacałby ci 5 procent z 10 000 złotych odsetek, a w terminie zapadalności zwracałby pierwotne 10 000 złotych. Możesz także kupić obligacje skarbowe, które nie mają stałych oprocentowań, a zamiast tego odsetki będą spłacane zgodnie ze stopami inflacji. Podobnie jak akcje, obligacje skarbowe mogą być przechowywane jako inwestycja lub sprzedawane innym handlowcom na otwartym rynku. O obligacji, której cena jest równa wartości nominalnej, mówi się, że jest notowana po cenie nominalnej, a jeśli jej cena spadnie poniżej wartości nominalnej, mówi się, że jest ona sprzedawana z dyskontem, a jeśli jej cena wzrośnie powyżej wartości nominalnej, jest sprzedawana z premią. Na platformach inwestycyjnych możesz zakupić obligacje skarbowe – Social.Estate jest jedną z nich. Podobnie jak w przypadku każdego aktywa finansowego, ceny obligacji skarbowych zależą od podaży i popytu. Podaż obligacji skarbowych jest ustalana przez każdy rząd, który wyemituje nowe obligacje, kiedy będą potrzebne. Popyt na obligacje uzależniony jest od tego, czy obligacja wygląda na atrakcyjną inwestycję dla inwestorów.