Jakie dokumenty są wymagane podczas prowadzenia auta?

Jakie dokumenty są wymagane podczas prowadzenia auta?

Do całkiem niedawna kierowcy na terenie Polski byli zobowiązani do posiadania przy sobie małego dokumentu stanowiącego potwierdzenie zawarcia umowy o ubezpieczenie OC.

Nie jest to oczywiście cały dokument polisy z wyszczególnionymi warunkami. Zwykle takie potwierdzenie ma formę małej kartki z numerem umowy, danymi z zakresu wielkości oferowanej ochrony oraz kontaktowym numerem telefonu towarzystwa ubezpieczeniowego. Od 2018 roku nie ma już obowiązku posiadania przy sobie takiego dokumentu, ponieważ policjanci mają dostęp do bazy, w której łatwo mogą sprawdzić czy pojazd jest ubezpieczony.

Jakie dokumenty są wymagane podczas prowadzenia auta?

Brak potwierdzenia ubezpieczenia OC w czasie jazdy autem

Zaktualizowane przepisy obowiązujące na terenie naszego kraju stanowią nie tylko dużą wygodę dla kierowców, ale również znacznie usprawniły proces przeprowadzania kontroli drogowej przez Policję. Funkcjonariusze sprawdzają wszystkie niezbędne informacje w bazie UFG. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia drogowego. Potwierdzenie polisy sprawcy nie jest już potrzebne, ponieważ wspomniana wyżej baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest ogólnodostępna nie tylko dla policjantów, ale również dla osób posiadających dostęp do Internetu.

Dokument potwierdzający posiadanie polisy OC jest jednak wymagany w wielu innych krajach, więc nie należy o nim zapominać wyjeżdżając poza granice Polski. Do tego cały czas warto mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty, na podstawie którego policjanci sprawdzą dane kierowcy, pomimo że taki dokument również nie jest wymagany. W dobie powszechnej cyfryzacji i dostępu do Internetu, liczba wymaganych dokumentów została znacznie ograniczona, a to oznacza większy komfort dla służb oraz samych kierowców.

Wiele informacji na temat potrzebnych dokumentów można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/czy-trzeba-wozic-ze-soba-oc-brak-dokumentu-przy-kontroli/. Można się dowiedzieć, że owszem ubezpieczenie OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny są niezbędnymi dokumentami, ale nie trzeba ich wozić ze sobą, ponieważ policjanci mogą to łatwo sprawdzić dzięki dostępowi do różnych praktycznych baz danych.

Author Image
Redakcja