Eleganckie donice na rośliny koło domu

Eleganckie donice na rośliny koło domu

Kiedy już umeblujemy wnętrze domu możemy zająć się tarasem lub balkonem, który coraz częściej traktujemy jako przedłużenie mieszkania. Aranżacje przydomowych tarasów sprawiają, że na zewnątrz możemy uzyskać przytulną i piękną przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu. Oprócz aspektów wizualnych ważne są również parametry materiałów, które wykorzystujemy na zewnątrz. Zarówno meble jak i donice powinny być wykonane z trwałych surowców odpornych na wpływ warunków atmosferycznych. Podpowiadamy jakie donice wybrać aby były zarówno efektowne jak i trwałe.

 

Jak zaaranżować przestrzeń na tarasie?

Przydomowe tarasy są obecnie traktowane na równi z salonem. Coraz więcej osób traktuje taras lub balkon jako przedłużenie mieszkania i pragnie stworzyć z nich spójną całość. Zarówno meble do pokoju jak i te na taras powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów aby posłużyły nam na długo. W przypadku mebli i dodatków na zewnątrz wymagania co do nich są większe z racji ich podatności na czynniki atmosferyczne. Deszcz, mróz a także silne nasłonecznien może szybko zniszczyć nietrwałe lub źle zaimpregnowane meble lub dekoracje. Szczególnie donice, które mają częsty kontakt z wodą i z założenia powinny utrzymywać wilgoć powinny być wykonane z trwałych materiałów. 

 

Eleganckie donice na rośliny koło domu

Rodzaje donic na taras

Plastikowe – najtańszy i najbardziej dostępny rodzaj donic. Jednocześnie jest również najłatwiejszy w utrzymaniu czystości – wystarczy umyć go woda z detergrntem. Z racji tego, że plastik jest lekki to często wymaga dociążenia aby silny wiatr nie przewrócił i nie połamał donicy. Ciekawą odmianą klasycznego plastiku jest tworzywo imitujące rattan. Donice z technorattanu są odporne na wilgoć, nie wymagają impregnacji. Warto wybrać donice z wyższej półki cenowej, jeśli mają nam posłużyć na dłużej. Tańsze materiały szybko pękają np. po długim okresie nasłonecznienia lub mrozów.

Ceramiczne – podobnie jak donice gliniane ceramika dzięki porowatej strukturze doskonale reguluje cyrkulację powietrza i utrzymuje wilgoć. Nie każdy rodzaj ceramiki jest jednak równie odporny na warunki atmosferyczne. Jeżeli donica miałaby stać na tarasie przez cały rok, warto wybrać mrozoodporną terakotę. 

Metalowe – donice metalowe są lekkie i występują w wielu różnych kształtach. Cechuje je odpornośc na wilgoć jednak wymagają wsparcia środkami przeciwkorozyjnymi. Na zewnątrz najlepiej sprawdzą się modele z blachy ocynkowanej lub aluminium.

Drewniane – skrzynie drewniane zyskały w ostatnich latach dużą popularnością szczególnie za sprawą dostępności i niskiej ceny. Wiele osób samodzielnie przerabia skrzynie np. po owocach, malując je na ciekawe kolory. Niestety drewno wymaga częstej impregnacji a niezabezpieczone szybko ulega gniciu. Najlepszym rozwiązaniem są więc donice z drewna egzotycznego, ponieważ jest ono najtrwalsze. 

Gliniane – jeśli lubimy rustykalne klimaty to ten rodzaj donic będzie dla nas odpowiedni. Donice te prezentują się pięknie zarówno w kolorze surowej gliny jak i pokryte barwnymi farbami. Materiał ten posiada doskonałe właściwości gromadzenia i utrzymywania wilgotności a także zapewnią cyrkulację powietrza, dlatego doskonale nadaje się do wzrostu roślin.

 

Jak dopasować donicę do aranżacji tarasu?

Do aranżacji w stylu wiejskim doskonale pasują gliniane lub ceramiczne donice, które prezentują się bardzo naturalnie i surowo. Rustykalny klimat uzyskamy również dzięki donicom i skrzyniom drewnianym. Nowoczesne aranżacje tarasu współgrają z ciężkimi i masywnymi donicami z betonu jak również technorattanu. Ważny jest również kolor i kształt donic. Klasyczny wzór tradycyjnych donic glinianych pasuje do tarasów utrzymanych w wiejskim stylu. doskonale wyglądają kompozycje z kilku mniejszych donic o różnej wysokości. do nowoczesnych aranżacji lepiej sprawdzą się donice o bardziej designerskich kształtach. większe modele powinny stać samodzielnie, ponieważ same w sobie są doskonałą ozdobą. 

 

Jakie rośliny posadzić na tarasie?

Na tarasach i balkonach doskonale sprawdzają się małe iglaki oraz trawy o różnej wysokości. Idealnie prezentują się kwiaty typowo rabatowe jak np. bratki, nasturcje, stokrotki. Klasyczne kwiaty balkonowe czyli pelargonie również dobrze będą prezentowały się w kaskadowych donicach na tarasie. Bardzo łatwo stworzyć z nich wielobarwne kompozycje. 

 

Posted in Dom
Author Image
Redakcja