Odważne wojowniczki z mitologi greckiej

Odważne wojowniczki z mitologi greckiej

W mitologii greckiej znajdziemy wiele opowieści na temat amazonek czyli wojowniczych kobiet które jeździły konno, świetnie posługiwały się włóczniami, mieczem czy też świetnie strzelały z łuku.

Zamieszkiwały one ziemie wokół Morza Czarnego, jeden z najbardziej znanych mitów mówi o tym że Tezeusz czyli mityczny założyciel Aten pokonał królowa amazonek Antiope. Amazonki spotkamy także w opowieści o Herkulesie których zdobył pas wojenny należący do jednej z
królowych amazonek, Amazonki brały także udział w wojnie trojańskiej.

Odważne wojowniczki z mitologi greckiej

Czy amazonki istniały naprawdę?

W literaturze oraz na obrazach Amazonki były opisywane jako kobiety niezwykle waleczne, które odwagą i siłą dorównywały mężczyznom. Obecnie archeolodzy odkrywają dowody na to iż premię opisywane w mitologii istniało naprawdę, Amazonki opisywane są jako kobiety waleczne jeżdżące na koniach, ostatnie odkrycia archeologiczne potwierdzają iż tego rodzaju ludy żyły w starożytnej Scytii, była to starożytna kraina rozciągająca się od morza Czarnego aż po Mongolii.

Można o nich przeczytać w starożytnych zapisach Herodota, Aleksander Wielki również napotkał podobne plemię w okolicach Mongolii, spotykały je także oddziały starożytnych Rzymian które odbijały ziemię na wschodzie Europy. Wiele wskazuje na to że Amazonki należały do ludów koczowniczych które często przemierzały rozległe pustkowia należące obecnie do Mongolii, poszukiwały one nowych pastwisk oraz terenów łowieckich. Amazonki możemy spotkać obecnie także w popkulturze, jedną z nich jest komiksowa Wonder Woman która wywodzi się ze starożytnych amazonek, przedstawiona jest jako córkę królowej.

Ostatnie badania pokazują także iż plemiona gdzie kobiety walczyły z łukiem konno obejmowały również Ukrainę, południową Rosji. Badanie DNA pokazują iż wiele grobów które uznawane były za groby wojowników płci męskiej należy do kobiet, dlatego też wiele mitów związanych z kobietami wojownikami zostało potwierdzonych. Dlatego też książka, film coraz częściej sięga po tematykę amazonki mitologia grecka z pewnością może być natchnieniem dla pisarzy, artystów, z pewnością Amazonki były jednymi z najbardziej barwnych postaci w tych opowieściach.

Author Image
Redakcja