Wskaźnik LCP strony internetowej i jego skuteczna poprawa

Wskaźnik LCP strony internetowej i jego skuteczna poprawa

W dzisiejszych czasach proces pozycjonowania strony internetowej znacznie odbiega od procedury poprawy pozycji serwisów on-line, jaka była stosowana jeszcze kilka lat temu.

Jest to spowodowane różnorodnymi zmianami w wytycznych dla webmasterów, które są stale aktualizowane przez Google zgodnie z obecnymi wymaganiami użytkowników sieci globalnej. Obecnie duży nacisk kładzie się na aspekty techniczne, takie jak szybkie i bezbłędne ładowanie się wielu elementów strony internetowej. To właśnie dlatego istotną rolę w nowoczesnym procesie pozycjonowania serwisów on-line odgrywa wskaźnik LCP. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Wskaźnik LCP strony internetowej i jego skuteczna poprawa

Co warto wiedzieć o wskaźniku LCP?

Pod skrótem LCP kryje się tak zwany wskaźnik „Largest Contentful Paint” mierzący prędkość ładowania kluczowych elementów funkcjonalnych określonej podstrony internetowej. Im jest on wyższy, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że wszystkie istotne elementy ładują się szybko i użytkownik może po bardzo krótkim czasie oczekiwania korzystać w pełni z funkcjonalności danej strony. Pod pojęciem kluczowych elementów i funkcjonalności strony kryją się bloki tekstu, grafiki czy też materiały wideo.

Zgodnie z zaleceniami Google, optymalny wskaźnik LCP powinien być niższy od poziomu 2,5 sekundy. Jeśli wskaźnik ten mieści się w przedziale 2,5 – 4 sekund, wówczas mamy do czynienia z przeciętnym wynikiem, który powinno się poprawić. Wskaźniki wyższe niż 4 sekundy sprawiają, że strona traci bardzo wiele w oczach Google, ponieważ zgodnie z obecnymi wytycznymi taki wskaźnik jest niewystarczający, aby usatysfakcjonować przeciętnego użytkownika sieci internetowej.

W związku z tym, wielu właścicieli stron internetowych, zastanawia się jak poprawić lcp. Można to zrobić na przykład nadając priorytety wczytywania określonych elementów strony, poprawiając fonty, eliminując niepotrzebne linie kodu HTML czy też dokonując optymalizacji renderowania elementów JavaScript i CSS. Takimi czynnościami zajmują się profesjonalne firmy zajmujące się tworzeniem i pozycjonowaniem stron. Warto poszukać takich fachowców, aby poprawić wskaźnik LCP swojej strony.

Author Image
Redakcja