Zasady BHP w zakładach pracy

Zasady BHP w zakładach pracy

Niekiedy szkolenia BHP będą mogły uchronić naszemu pracownikowi życie czy też zdrowie.

Praca z niektórymi maszynami, powinna być przeprowadzona z zachowaniem dużej uwagi, gdyż pewne elementy będą mogły nam zagrażać. Podczas szkolenia BHP osoba pracująca w zakładzie uczy się w jaki sposób dostrzegać możliwe zagrożenia, oraz w jaki sposób należy na nie reagować. Może również dowiedzieć się jakie podzespoły są dla nas zagrożeniem, oraz jaka odzież może nas przed ich działaniem zabezpieczać.

Zasady BHP w zakładach pracy

Kto powinien przejść szkolenie BHP?

Tego typu szkolenia BHP są szczególnie istotne w takich firmach jak bez wątpienia zakłady chemiczne. Tam pracownicy są szczególnie narażeni na różne składniki służące do produkcji, które będą mogły zagrażać nam w czasie pracy. Czasem także należy wykorzystać specjalistyczne badania, przykładowo zawartości powietrza w zakładzie pracy, nie możemy dopuścić aby w powietrzu unosiły się różnego rodzaju substancje niebezpieczne, możemy mieć z nimi do czynienia w przypadku lakierni, firm produkujących meble, wszędzie tam gdzie używa się farby natryskiwane jej podciśnieniem. Wówczas także należy zadbać o specjalistyczne systemy wentylacji chroniące pracowników.

Oczywiście szkolenia BHP mogą dotyczyć różnych stanowiskach pracy, należy pamiętać iż na różnych stanowiskach będziemy mieli do czynienia z pewnymi zagrożeniami, dlatego też powinniśmy zwracać szczególną uwagę na środki ochrony osobistej. Czasem w pracy wykorzystujemy maszyny które wykonują skrawanie, obróbkę różnych metali czy też innych materiałów, wówczas może nastąpić zagrożenie dla naszych oczu. Przykładowo w tartaku będziemy mieli do czynienia z wysokim zapyleniem, dlatego też będziemy musieli chronić nasze drogi oddechowe, wówczas niezbędna będzie maska, która będzie ochraniała nasze usta oraz nos.

Ważne będą szkolenia pracowników którzy będą musieli wiedzieć w jaki sposób prawidłowo używać środków ochrony osobistej, w jaki sposób zakładać maski, w przypadku pracowników na wysokości mogą oni posiadać różnego rodzaju zabezpieczenia takie jak szelki, wówczas pracownik musi wiedzieć w jaki sposób je prawidłowo je zakładać, w jaki sposób przypiąć się do rusztowania czy też systemów zabezpieczających przed upadkiem.

Author Image
Redakcja