Co obejmuje ulga mieszkaniowa w roku 2022?

Co obejmuje ulga mieszkaniowa w roku 2022?

Ulga mieszkaniowa w roku 2022 wprowadza korzystne warunki rozliczenia podatku dochodowego.

Program kierowany jest do kredytobiorców oraz osób, które posiadają nieruchomości na własność. Dotyczą rozliczeń PIT, oraz ulgi mieszkaniowej, z której może skorzystać wiele osób. W tym przypadku ulga może dotyczyć sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości będzie wiązała się z obowiązkiem opłacenia podatku 19%. Przepisy dotyczą osób fizycznych jak również osób prowadzących działalność gospodarczą, jest to możliwość odliczenia wydatków na cele mieszkaniowe.

Co obejmuje ulga mieszkaniowa w roku 2022?

Jakie wydatki określa ulga mieszkaniowa 2022?

Wydatki mogą być rozliczane w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości, dzięki temu możemy obniżyć podatek, który powinniśmy zapłacić po sprzedaży. Możemy rozliczać różnego rodzaju wydatki, może być to nabycie lokalu mieszkalnego, gruntu, mieszkania spółdzielczego czy też współudział. Dodatkowo będą to koszty, które ponosi właściciel taki jak budowa, remont, przebudowa budynku lub też mieszkania. Możemy rozliczać kredyt, który jest wydatkiem spłacanie kredytu wraz z odsetkami to możliwość odliczenia od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej 2022. Mogą być to również wydatki związane przykładowo z zakupem mebli kuchennych, umeblowania, które będzie miało charakter trwały. Może być to wyposażenie kuchni na wymiar, szafa do sypialni, meble, które będą stałym elementem mieszkania. W kuchni może być to także okap, zlew czy kuchenka. W przypadku łazienki będzie to wanna, prysznic, ceramika czy też drzwi. Będzie to wiele wydatków remontowych, należy w tym przypadku pamiętać o zachowaniu rachunków, faktur związanych z zakupem.

Ulgę mieszkaniową rozliczamy za pomocą PIT-39, wskazujemy kwotę uzyskanego dochodu ze sprzedaży nieruchomości, wysokość podatku, który powinien być zapłacony, także dochody, które nie podlegają opodatkowaniu PIT. Zeznanie podatkowe należy złożyć do końca kwietnia w danym roku podatkowym, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości, należy pamiętać, że Urząd Skarbowy może dokonać kontroli wydatków, sprawdzić czy wydatki na zakup mebli są związane z obowiązującym ulgą. Warto skorzystać z ulgi podczas remontu, może być to także zakup pralki, lodówki, montaż oświetlenia sufitowego, dlatego możemy odliczać bardzo wiele różnych wydatków związanych z wyposażeniem mieszkania.

Odliczenia jakie przewiduje ulga mieszkaniowa 2022 możemy wykonać samodzielnie lub też skorzystać z pomocy doświadczonego biura rachunkowego. Dodatkowo możemy skorzystać z pomocy księgowości w przypadku wątpliwości co do wyposażenia, które będziemy chcieli w przyszłości odliczyć. Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać ulgę, zaoszczędzić na remoncie, zakupie mebli, wyposażenia kuchni czy też łazienki.

Author Image
Redakcja