Podłogi drewniane, czyli jak wybrać piękne deski do mieszkania?

Podłogi drewniane, czyli jak wybrać piękne deski do mieszkania?

Drewno stanowi niezmiennie jeden z wiodących, jeśli chodzi o popularność, materiałów do wykonania podłogi w mieszkaniu. Jak jednak, w czasach ogromnej różnorodności desek podłogowych wybrać te, które będą dla nas najlepsze? Czym się kierować i na jakie parametry drewna zwrócić uwagę, żeby służyło w mieszkaniu przez wiele lat?

Jakość drewna użytego do wykonania desek podłogowych

Zdecydowanie pierwszym elementem, na który powinny się skupić osoby zdecydowane na podłogę drewnianą, jest ich jakość. To właśnie od niej będzie zależeć wytrzymałość na obciążenia, zarysowania, wilgoć i inne czynniki mogące wpływać na pogorszenie się wraz z upływem czasu wyglądu takich podłóg. Dla przykładu, w kategorii podłogi drewniane Gdańsk z firmy https://decolan.pl znaleźć można bardzo różne typy drewna, które różnie sprawdzają się jakościowo. Najdroższe i jednocześnie spełniające najwyższe standardy są deski lite, tworzone z jednego, mocnego kawałka drewna, bez zbędnych łączeń elementów, które mogłyby je osłabić. Tego rodzaju deski idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach mocno obciążonych np. w salonach pełnych mebli czy wnętrzach, w których stoją fortepiany i inne ciężkie urządzenia.

Parametrem wpływającym na jakość desek jest również ich klasa twardości. Od tego czynnika zależy odporność desek na wgniatanie i ścieranie się ich wierzchniej warstwy. Wyróżnić można trzy główne klasy twardości drewna. Klasa I jako najmniej twarde drewno w ogóle nie nadaje się do użycia jej na podłogi, dlatego należy bardzo uważać, żeby nie kupić właśnie tego typu desek. Klasa II to np. sosna i klon, które są średnio twarde i nadają się na podłogi tylko we wnętrzach o małym obciążeniu i małym ruchu np. do sypialni. Klasa III to drewno z drzew takich jak: dąb, buk, wenge, orzech, jatoba czy jesion – doskonała do salonów i przedpokojów. Bez problemów można ją znaleźć w renomowanych działach podłogi drewniane Trójmiasto, czy w innych lokalizacjach firm, które za punkt najważniejszy stawiają jakość sprzedawanych przez siebie produktów.

Rodzaje zabezpieczenia desek i sposób ich pielęgnacji

Kolejnym elementem ważnym przy wyborze desek na podłogi drewniane jest rodzaj ich zabezpieczenia. Na stronie https://decolan.pl/podlogi-drewniane,22,pl.html znajdziemy deski o różnych formach ochrony wierzchniej. Może to być lakier, dzięki któremu deski nie przyjmują plam i nie ulegają przebarwieniom gdy coś się na nie wyleje, a do tego są odporne ścieranie. Inną opcją jest olej nakładany na drewno. To zabezpieczenie podnosi naturalny wygląd drewna, ale nie jest tak długotrwałe, jak lakier. Olej z biegiem czasu wnika w drewno i pozostawia je bez warstwy ochronnej. W tym przypadku zmienia się też sposób pielęgnacji takich podłóg. Lakier nakłada się średnio raz na 15-20 lat, a olejowanie wykonuje się co roku, co zwiększa ilość pracy nad utrzymaniem podłogi w doskonałym stanie. Na rynku są również olejowoski będące swojego rodzaju połączeniem lakieru i olejowania. Te wystarczają na 7-8 lat i można je odnawiać miejscowo lub całościowo.

Posted in Dom
Author Image
Redakcja