Czyszczenie i konserwacja kamienia oraz marmuru

Czyszczenie i konserwacja kamienia oraz marmuru

Marmur to naturalnie występująca skała, która w procesie obróbki, czyli odpowiedniego spolerowania, nabiera bardzo dynamicznego, błyszczącego charakteru. Jako materiał budowlany, stał się dość popularny w starożytności, a jego wykorzystanie współcześnie związane jest na ogół z wykończeniem wnętrz. Nadaje się również w kamieniarstwie, przy budowie pomników oraz elementów dekoracyjnych. Wciąż jednak marmur uważany jest za materiał, który kojarzy się z doskonałym stylem oraz jakością obiektów, w których został zastosowany.

Kamień naturalny jest również jest również wytworem natury. Odpowiednio obrobiony, stał się budulcem, wykorzystywanym współcześnie głównie przy dekoracjach ściennych. Cechą charakterystyczną marmuru oraz kamienia naturalnego jest ich naturalność, co wiąże się nie tylko z ich zastosowaniem, ale również ekspozycją na różnego rodzaju czynniki zewnętrze. Tak, jak każdy materiał, podlegają okresowym zużyciom, jednak istnieje wiele metod, dzięki którym można w sposób naturalny przedłużyć, zarówno barwę, połysk czy strukturę materiałów.

Czyszczenie kamienia naturalnego oraz marmuru

Jednym z elementów dbania o powierzchnię kamienia naturalnego oraz marmuru jest sposób, a raczej środki, które są używane do jego czyszczenia. Czyszczenie jest pierwszym elementem, w procesie konserwacji i zabezpieczenia, po którym można przystępować do impregnacji powierzchni.

Okresowo, zarówno kamień naturalny jak i marmur, ulegają fizycznym i chemicznym przemianom. Związane jest to ze sposobem użytkowania, tzn. eksploatacji powierzchni (np. marmur używany jako blat w kuchni może się zarysować), jak i związanym z procesem chemicznym, związanym z używaniem substancji chemicznych czy wody i zawartych w niej szkodliwych detergentów. Środki do czyszczenia, które w naturalny sposób doczyszczą wszelkiego rodzaju zabrudzenia powinny zawierać środki, które w sposób naturalny będą oddziaływały na strukturę i powierzchnię kamienia naturalnego czy marmuru. Doskonałe, specjalistyczne środki można znaleźć na stronie: https://www.e-akemi.com, w których dostępne środki, oprócz skuteczności, zawierają skład o w pełni biodegradowalnym charakterze.

Impregnacja kamienia naturalnego i marmuru

Czysty i przygotowany do zabezpieczenia materiał, należy zabezpieczyć przed dalszym jego uszkadzaniem. W ofercie, dostępnej na stronie: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html znajdują się impregnaty, których zastosowanie ma pomóc przygotować i zaadaptować strukturę powierzchni do warunków, w których będą użytkowane. W ofercie znajdują się zarówno środki podstawowe jak i chemia, która jest używana przez profesjonalne firmy, zajmujące się obróbką kamienia. Impregnacja zabezpieczy produkt, gotowy materiał przed działaniem zarówno chemicznym jak i fizycznym, czyli przed oddziaływaniem szkodliwych detergentów czy zarysowań. Produkty do impregnacji są odporne na każdą pogodę, nadają się więc zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz a ich skład jest oparty na w pełni nowoczesnych składnikach organicznych.

Posted in Dom
Author Image
Redakcja