Istnieje wiele korzyści z psychoterapii, które można osiągnąć nie tylko dziecko, ale również cała rodzina.
Podobnie jak terapia dorosłych, psychoterapia dziecięca ma na celu pomóc w rozwiązywaniu problemów i trudności poprzez zrozumienie siebie i zmianę relacji z innymi ludźmi, swoim otoczeniem. Terapeuta może pomóc w wielu problemach, z jakimi borykają się rodzice dzieci w różnym wieku.
Na czym polega psychoterapia dla dzieci?
Psychoterapeuci dziecięcy mają specjalistyczne przeszkolenie w pracy z dziećmi, nastolatkami i rodzicami, ponieważ pojawiające się problemy i sposoby komunikowania się dzieci są zależne od wieku. Młodsze dzieci raczej nie będą w stanie swobodnie mówić o rzeczach, które je denerwują, a psychoterapeuci dziecięcy są starannie szkoleni w zakresie obserwacji, aby zauważać i myśleć o zabawie dziecka oraz o tym, co o nich komunikuje i co ma dziecko na myśli. Wiele sytuacji może spowodować, że dziecko lub nastolatek czuje się zagubiony, przytłoczony i wystraszony, co może objawiać się zachowaniem, które niepokoi rodziców.
Młodzież jest bardziej skłonna do otwartej rozmowy, ale rzeczy, z którymi mają do czynienia, są bardzo specyficzne dla grupy wiekowej. Przechodzenie od rodziny do grupy rówieśniczej, zarządzanie relacjami społecznymi, relacje w rodzinie i dorastanie, przejmowanie odpowiedzialności, radzenie sobie z skrajnymi uczuciami, nastrojem i emocjami oraz rozwijanie swojej własnej tożsamości. Dla dziecka bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony rodziców, jak również poprawne i przyjacielskie relacje w rodzinie.
Psychoterapeuci dziecięcy również ściśle współpracują z rodzicami, pomagając im rozumieć dziecko, które może doświadczać trudności, oraz znaleźć sposoby na wsparcie rodziny. W przypadku małych dzieci lub świeżo upieczonych rodziców terapeuta może pomóc rodzicom zastanowić się nad problematycznymi obszarami. W wielu sytuacjach pomocna będzie psychoterapia dzieci Warszawa to miasto, gdzie znajdziemy gabinety terapeutyczne zajmujące się rozwiązywaniem problemów, jakie mogą mieć rodzice wychowujący dzieci.