System ERP – kiedy warto go wdrożyć?

System ERP – kiedy warto go wdrożyć?

Zarządzanie dużą firmą produkcyjną może przysporzyć wielu problemów, szczególnie jeśli każdy dział przedsiębiorstwa korzysta z innego oprogramowania, które posiada własną bazę danych. Usiłowanie wprowadzenia jakichkolwiek oszczędności w takiej sytuacji jest wyjątkowo ciężkie, a księgowość zawsze musi zbierać osobno dokumenty z każdego działu, by znaleźć możliwości optymalizacji kosztów produkcji i logistyki. Rozwiązaniem w takich sytuacjach staje się zastosowanie systemu ERP.

Jak działa system ERP?

Systemy ERP powstały w celu zintegrowania programów obsługujących poszczególne działy firmy produkcyjnej. Ich podstawa pozwala księgowości dokładnie kontrolować koszty na każdym etapie i wyciągać wnioski prowadzące do obniżenia kosztów produkcji

Oprogramowanie jest wspólne dla całej firmy, dlatego też korzysta z jednej bazy danych, do której dostęp ma każdy dział. Za funkcjonowanie poszczególnych części firmy odpowiadają specjalnie dobrane moduły. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności płacenia za elementy, które przy konkretnym profilu przedsiębiorstwa nie będą wykorzystywane. W każdej chwili można dokupić i wdrożyć dodatkowy moduł, ponieważ system umożliwia bezproblemową rozbudowę w każdym momencie, bez konieczności przeprowadzania od nowa pełnego wdrożenia.

ERP dla dużych firm

Większość dużych firm produkcyjnych posiada rozbudowaną strukturę, na którą składają się działy:

  • Magazynowy,
  • Produkcyjny, 
  • Logistyczny,
  • Księgowy,
  • Zarządzający.

By wszystkie te działy odpowiednio funkcjonowały, potrzebują odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi usystematyzowanie pracy, jak i utrzymanie stałej kontroli nad jej postępami. W przypadku korzystania z odrębnych programów konieczne jest poświęcanie czasu na przenoszenie danych między nimi. 

W tym momencie warto sprawdzić Ranking systemów ERP, które ułatwiają zarządzanie firmą. System ERP automatyzuje ten proces, ponieważ jego zadaniem jest umożliwienie na dostęp do danych dowolnego działu firmy bez konieczności używania osobnych programów. Wszystko jest widoczne z poziomu ogólnego i każdy dział jest w stanie sprawdzić aktualny etap prac. Ułatwia to komunikację między działami oraz umożliwia dużo efektywniejsze zarządzanie poszczególnymi procesami. 

Kiedy wdrożyć system ERP?

W momencie, gdy proces produkcji nie jest optymalny, na magazynie zalegają w nadmiarze elementy niezbędne do produkcji, a logistyka nie jest w stanie określić dokładnych terminów odbioru poszczególnych partii towaru, niezbędne staje się zastosowanie systemu ERP. Wiele informacji na ich temat znaleźć można na stronie program-erp.pl, która wyjaśnia również sposób ich działania. Zgodnie z nimi, system ERP powinien pojawić się w każdej dużej firmie na jak najwcześniejszym etapie jej funkcjonowania.

Czemu warto wdrożyć system ERP?

Po zebraniu wszystkich danych można w dużo prostszy sposób skoordynować pracę wszystkich działów. Odpowiednio dobrany ERP pozwala na dużo efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, by zapewnić elementy niezbędne do utrzymania produkcji, ale nie ponosić kosztów magazynowania nadwyżki. Również logistyka zyskuje, ponieważ system wylicza planowane zakończenie produkcji poszczególnych partii towaru i pozwala zaplanować transport bez konieczności długiego magazynowania. 

ERP zostało stworzone, by umożliwić wprowadzenie oszczędności w miejscach, gdzie są one na wyciągnięcie ręki przy odpowiednim usystematyzowaniu wszystkich danych. Nad wdrożeniem systemu ERP powinno się zastanowić każde przedsiębiorstwo, które stoi w miejscu z podnoszeniem efektywności produkcji i wprowadzaniem oszczędności.

Author Image
Redakcja