Zabawa jest cenną częścią dzieciństwa i rozwoju dziecka

Zabawa jest cenną częścią dzieciństwa i rozwoju dziecka

Zabawa jest niezbędna do optymalnego rozwoju dziecka, ponieważ przyczynia się do nabycia takich umiejętności, jak rozwój poznawczy, fizyczny, nabycie umiejętności społecznych oraz emocjonalnych.

Zabawa oferuje również idealną okazję dla rodziców do pełnego zaangażowania się w interakcję z dziećmi. Dzieci muszą się bawić i trzeba starać się zachować równowagę w ich życiu, aby stworzyć optymalne środowisko rozwojowe. Ponieważ każde dziecko zasługuje na możliwość rozwijania swojego unikalnego potencjału, należy pozwolić dziecku w pełni czerpać z korzyści związanych z zabawą. Zabawa pozwala dzieciom wykorzystywać kreatywność, rozwijając wyobraźnię, zręczność oraz siłę fizyczną, poznawczą i emocjonalną. Zabawa jest ważna dla zdrowego rozwoju mózgu dziecka. Zachęcanie do zabawy może być wyjątkowym sposobem na zwiększenie poziomu aktywności fizycznej u dzieci, co jest jedną z ważnych strategii w walce z obecną epidemią otyłości. To poprzez zabawę dzieci w bardzo młodym wieku angażują się i wchodzą w interakcje z otaczającym je światem. Zabawa pozwala dzieciom tworzyć i poznawać świat, pokonując swoje obawy, ćwicząc role z życia dorosłych, czasem w połączeniu z innymi dziećmi lub dorosłymi opiekunami, a psi patrol zabawki to wspaniały przykład tego, jak zabawkami można się dzielić.

Gdy poznają swój świat, zabawa pomaga dzieciom rozwijać nowe kompetencje, które prowadzą do większej pewności siebie i odporności, których będą potrzebować, aby stawić czoła przyszłym wyzwaniom i problemom.

Wspólna zabawa pozwala dzieciom uczyć się, jak pracować w grupach, dzielić się, negocjować, rozwiązywać konflikty i uczyć się umiejętności popierania i wyrażania własnego zdania. Kiedy zabawa może być prowadzona przez dzieci, ćwiczą one umiejętności decyzyjne, poruszają się we własnym tempie, odkrywają własne obszary zainteresowań i ostatecznie angażują się w pasje, które chcą realizować. Gdy zabawa jest kontrolowana przez dorosłych, dzieci godzą się na reguły i obawy dorosłych i tracą niektóre z korzyści, jakie daje im gra, szczególnie w rozwijaniu kreatywności, przywództwa i umiejętności grupowych.

Author Image
Redakcja