Znak towarowy – co warto o nim wiedzieć?

Znak towarowy – co warto o nim wiedzieć?

Obecnie proces prowadzenia własnego biznesu jest dość złożony i wymaga od przedsiębiorcy zwrócenia uwagi na sporo ważnych kwestii.

Między innymi istotne jest wykonywanie pracy nakierowanej na zarabianie pieniędzy, ale oprócz tego absolutnie konieczną sprawą jest zwrócenie uwagi na wszelkie istotne formalności. W przypadku działalności handlowej, a także produkcyjnej, trzeba pamiętać o kwestiach powiązanych z szeroko pojętymi znakami towarowymi oraz ich rejestracją i zastrzeganiem. Jest to ważne, aby unikać naruszania swoich praw.

Znak towarowy – co warto o nim wiedzieć?

Istotne informacje dotyczące znaków towarowych

Znak towarowy to nic innego jak nazwa albo oznaczenie graficzne konkretnych marek i produktów. Poprzez ich zastrzeganie w Urzędzie Patentowym, można chronić własne oznaczenia przed kopiowaniem i wykorzystywaniem przez konkurencję do osiągania własnych korzyści. Warto więc zgłaszać swoje znaki towarowe w Urzędzie Patentowym, aby później móc z nich korzystać na wyłączność lub udzielać innym podmiotom stosownych licencji i zezwoleń.

Jeśli mowa o znakach towarowych to warto pamiętać, że naruszeniem jest nie tylko jego skopiowanie, ale również rejestracja oznaczeń o podobnej nazwie czy też wyglądzie. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z polskimi przepisami to właściciel danego znaku jest odpowiedzialny za monitorowanie rynku pod kątem planowanych rejestracji podobnych znaków towarowych. W przypadku braku zablokowania takiej rejestracji, podobny znak zostanie zarejestrowany, a późniejsza procedura powiązana ze sprzeciwem będzie czasochłonna i może nie przynieść powodzenia.

Znaki towarowe można kontrolować samodzielnie poprzez regularne zapoznawanie się z cotygodniowym Biuletynem Urzędu Patentowego. Jest to jednak proces czasochłonny, dlatego lepiej jest zlecać takie działania rzecznikom patentowym posiadającym odpowiednią wiedzę, narzędzia i oprogramowanie oraz czas. Tacy fachowcy zajmują się skutecznym monitoringiem na bieżąco. Dobrze jest też zapoznać się z informacjami dotyczącymi znaków towarowych. W Internecie, na przykład na stronie https://poradnikhandlowca.com.pl/artykuly/monitorowanie-znakow-towarowych-na-czym-polega-i-dlaczego-jest-tak-wazne/ możliwe jest odnalezienie wielu ciekawych porad.

Author Image
Redakcja