Co warto wiedzieć o bezpiecznym magazynowaniu jabłek?

Co warto wiedzieć o bezpiecznym magazynowaniu jabłek?

Jeśli chodzi o owoce cieszące się bardzo dużą popularnością na terenie Polski to do ich grona z pewnością można zaliczyć jabłka.

Swoją dużą popularność zawdzięczają doskonałemu, słodkiemu smakowi, soczystości oraz bogactwu różnych istotnych witamin i składników odżywczych. Bardzo ważną sprawą jest właściwe zadbanie o owoce, które jeszcze nie zostały zerwane, ale nie bez znaczenia jest też ich odpowiednie przechowywanie. Istnieje kilka podstawowych i łatwych zasad, dzięki którym można skutecznie i bezpiecznie przechowywać zarówno większe jak i mniejsze ilości owoców przez bardzo długi czas. Dzięki temu zapas wystarczy aż do następnego sezonu zbiorów.

Co warto wiedzieć o bezpiecznym magazynowaniu jabłek?

Przechowywanie jabłek – istotne zasady

Należy pamiętać o tym, aby zadbać o jabłka jeszcze w czasie ich zbiorów. Niepożądane są wszelkiego rodzaju zdarcia, zbicie, itp. Tylko wysokiej jakości owoce są w stanie zachować odpowiedni smak oraz soczystość przez bardzo długi czas. Nie powinno się też przechowywać jabłek, które są nadgniłe, ponieważ nie nadają się i tak do spożycia, a oprócz tego będą powodować rozprzestrzenianie się chorób przechowalniczych na pozostałe owoce. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie miejsce przechowywania, w którym panują optymalne warunki.

Jabłka można bez większych problemów przechowywać nawet przez całą zimę aż do kolejnego sezonu zbiorów. W przypadku firm działających w branży spożywczej, optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie jabłek w chłodniach. Jeśli jednak chodzi o przechowywanie domowe to najlepszym miejscem będzie spiżarnia lub chłodna piwnica, w której panuje odpowiednio wysoki poziom wilgotności powietrza oraz zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Co jakiś czas powinno się też sprawdzać magazynowane jabłka w poszukiwaniu śladów zgnicia, nieprzyjemnych zapachów oraz innych problemów mogących wpłynąć negatywnie na ich jakość i stan w czasie przechowywania.

Osoby, które zastanawiają się jak przechowywać jabłka, aby zachowały swój smak, właściwości i jakość przez długi czas, nie muszą się zbytnio martwić. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Można też użyć specjalnych preparatów w formie oprysków, które na dłużej zapewnią jabłkom odpowiedni poziom ochrony i optymalne warunki przechowywania.

Author Image
Redakcja