Sposoby przechowywania słomy i siana

Sposoby przechowywania słomy i siana

W rolnictwie powszechnie wykorzystywane są prasy które służą do formowania belek lub też specjalnych kostek ze słomy czy też siana, które następnie będziemy transportowali przykładowo do stodoły czy też innego miejsca składowania.

Warto zwrócić uwagę iż mogą one obecnie obsługiwać dość duże bele, dzięki czemu transport dużej ilości słomy będzie dość łatwy. Z pewnością w tym przypadku można wykorzystać różnego rodzaju siatki które będą oplatały cały materiał lub też folię która zabezpieczy przykładowo zielonkę. W niektórych przypadkach dla tego rodzaju bele mogą być przechowywane także na polu.

Sposoby przechowywania słomy i siana

Jak działa prasa do słomy?

Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej w naszym kraju wykorzystywane były prasy tworzące charakterystyczne sześciany, jednak warto zwrócić uwagę iż były one dość małej wielkości, dlatego też zwożenie je z pola, mogło sprawiać nieco trudności. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne prasy które formują bele o wielkości ponad 1 metra, które następnie można łatwo przewozić. Oczywiście urządzenia tego rodzaju prasują materiał tak aby zajmował on jak najmniej miejsca dlatego też tego rodzaju bela może ważyć przykładowo półtony co będzie wymagało oczywiście użycia specjalnego ciągnika posiadającego podnośnik.

Oczywiście są to urządzenia dość skomplikowane, znajdziemy tam różnego rodzaju przekładnie, łańcuchy które będą pracowały w komorze prasowania, będą napędzały przykładowo walce pasujące słomę czy też siano. Następnie po sformułowaniu odpowiedniego kształtu bela wychodzi z tyłu z prasy i jest gotowa od razu do przetransportowania. Oczywiście są to urządzenia dość skomplikowane, gdzie awarii mogą ulec różnego rodzaju elementy mechaniczne czy też związane z napędem, mogą być to przykładowo koła zębate czy też łańcuchy.

Jeżeli zauważymy awarię wówczas powinniśmy postarać się usunąć jak najszybciej, niektóre osoby które mają nieco wiedzy z zakresu mechaniki mogą same wymienić części, znajdziemy je przykładowo w sklepie internetowym https://adleragro.pl/sklep/67-czesci-do-pras, można nabyć wiele podzespołów które mogą sprawiać problemy przykładowo mogą być to koła zębate, które zastąpią wytarte zębatki które nie spełniają już swojej roli, mogą być to także różnego rodzaju czujniki, łańcuchy czy też zaciski i taśmy.

Author Image
Redakcja