Jak wykorzystasz agrotkaninę w ogrodzie?

Jak wykorzystasz agrotkaninę w ogrodzie?

Chcesz, aby rośliny w Twoim ogrodzie zdrowo rosły, a zbiory owoców były obfite? Zastosuj agrotkaninę. Wykorzystasz ją na wiele sposobów, za każdym razem zapewniając glebie odpowiednio dużo wilgoci i powietrza.

Jak wykorzystasz agrotkaninę w ogrodzie?

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina jest nazywana matą ściółkującą lub matą szkółkarską. To syntetyczny materiał z nici polipropylenowych. W sklepach ogrodniczych agrotkanina dostępna jest w wielu gramaturach i kilku kolorach. Barwa maty szkółkarskiej ma jednak znaczenie tylko estetyczne, nie wpływa na jej właściwości.

Charakterystyczne cechy agrotkaniny

Jak już wspomniano, mata szkółkarska to materiał z nici polipropylenowych. Są one mocne i trwałe, więc agrotkanina posłuży Ci przez kilka sezonów. Co więcej, jeśli przysypiesz ją ściółką, mata szkółkarska przetrwa jeszcze dłużej.

Agrotkanina wytrzyma napór kamieni, grysu i kiełkujących roślin. Materiał jest chemicznie obojętny dla gleby, więc nie wpływa na jej pH. Mata ściółkująca jest również odporna na działanie mikroorganizmów, dlatego nie gnije i nie pleśnieje. Agrotkaninę zastosujesz, aby zapobiec rozwojowi chwastów. Nie będziesz musiał ręcznie pielić niechcianych roślin lub zwalczać ich za pomocą szkodliwych herbicydów. Wykorzystasz ją zarówno do uprawy roślin jadalnych, jak i ozdobnych.

Jak zastosujesz agrotkaninę w ogrodzie?

Agrotkanina ma wiele zastosowań w ogrodzie. Wykorzystasz ją pod rośliny ozdobne, tworząc architekturę krajobrazu. Doskonale sprawdzi się pod iglakami, przysypana korą lub kamykami. Mata szkółkarska ma stabilizator UV, dzięki czemu jest odporna na promieniowanie słoneczne. Ma to znaczenie nie tylko dla ogrodników, ale także dla plantatorów.

Agrotkanina świetnie nadaje się do ściółkowania roślin ozdobnych, warzyw i krzewów. Zapewnia im optymalne warunki do rozwoju, odpowiednio dotleniając glebę i zachowując jej wilgotność.

Oczywiście trudno po raz kolejny nie wspomnieć o tym, że agrotkanina doskonale walczy z chwastami. Dzięki niej niechciane rośliny nie rozrastają się tak szybko i nie niszczą starannie wypielęgnowanych kwiatów, warzyw i owoców.

Nie bez przesady matę ściółkująca można nazwać materiałem ekologicznym. Chwasty przestają rosnąć, a Ty ograniczasz dzięki temu użycie chemii. Działasz więc dla dobra środowiska i naszej planety.

Agrotkanina – idealna pod owoce i rośliny ozdobne

Jeśli uprawiasz rośliny wymagające częstego podlewania, zastosuj agrotkaninę. Przykładem mogą być truskawki. Po prostu wytnij w macie szkółkarskiej otwory i rozłóż ją na ziemi. Potem pozostanie Ci tylko zasadzić truskawki. Nie musisz martwić się montażem agrotkaniny. W wielu sklepach znajdziesz odpowiednie elementy mocujące.

Ziemia pod truskawkami przykryta jest matą szkółkarską, więc owoce nie są narażone na działanie chwastów. Mają też zapewnioną wilgoć i dostęp do powietrza.

Agrotkanina jest dobrym wyborem, kiedy w ogrodzie sadzisz kwiaty cięte i rośliny ozdobne. Idealnie sprawdzi się także na klombach i rabatach, które wysypałeś korą. Pod matą szkółkarską roślinność rośnie zdrowo i szybko, a Ty nie przejmujesz się pieleniem.

Agrotkanina, czyli materiał do ściółkowania

Wiesz już, że mata szkółkarska chroni glebę przed nadmiernym rozwojem chwastów. Jednak agrotkanina jest niezawodna także, jeśli chodzi o ściółkowanie. Co ten syntetyczny materiał robi dla gleby?

  • zatrzymuje wilgotność przy roślinach, ponieważ woda nie paruje z gleby zbyt szybko (nie musisz więc tak często podlewać kwiatów, owoców i krzewów),
  • utrzymuje niższą temperaturę ziemi, dzięki czemu roślinność się nie przegrzewa,
  • zapewnia ochronę przed mrozem (kopczykowanie dodatkowo wzmacnia to działanie),
  • użyźnia glebę i dostarcza roślinom składniki odżywcze,
  • przeciwdziała erozji ziemi,
  • poprawia cyrkulację wodno-powietrzną, więc zapewnia ziemi odpowiednią wentylację i absorpcję wody opadowej,
  • zapobiega gniciu i psuciu się warzyw i owoców.

Agrotkanina ma wiele zastosowań nie tylko w ogrodzie. Dawniej sięgali po nią plantatorzy, rolnicy i sadownicy. Dzisiaj stosują ją również ogrodnicy-amatorzy. Chcą oni cieszyć się zadbanym ogrodem, jednocześnie oszczędzając sobie wielu niepotrzebnych działań, takich jak użycie chemii, nadmierne podlewanie czy pielenie.

Posted in Bez kategorii
Author Image
Redakcja