Na co zwrócić uwagę budując dom?

Na co zwrócić uwagę budując dom?

Od pewnego czasu bardziej opłacalne jest wybudowanie własnego domu, niżeli wykupienie mieszkania w bloku.

Nie tylko ze względu, że mamy dzięki temu wpływ na wygląd i rozmieszczenie pokoi, ale także ze względu na późniejszą eksploatacje i przybliżone koszty. Obecnie budowa domów nabrała kierunek do domów drewnianych. Tak jak każda rzecz, każda nieruchomość, ma ona swoje wady i zalety. Najważniejszą zaletę, jaką warto wymienić, jest fakt, że drewno jest surowcem naturalnym. Reguluje on poziom wilgotności wewnątrz budynku, stwarzając mikroklimat trudny do uzyskania w domach, budowanych cegłą. Domy drewniane są domami o konstrukcji lekkiej, dzięki czemu nie trzeba stawiać masywnych fundamentów, co minimalizuje jednocześnie koszty budowy domu. Do budowy takiego budynku nie potrzeba cementu. Do łączenia drewnianych belek stosuje się gwoździe i złącza metalowe. Dzięki temu koszty są niższe, a czas budowy domu drewnianego zdecydowanie krótszy, gdyż nie marnuje się go na przykład na zastygnięcie cementu. W celu postawienia domu jednorodzinnego musimy posiadać grunt, odpowiednie materiały i urządzenia budowlane, projekt, oraz zatrudnić ekipę fachowców. Jednak budowa domów nie trwa krótko i nie polega tylko na procesie budowania. Cały proces zaczyna się od wynalezienia odpowiedniego, interesującego nas projektu, następnie opłaceniu geodety, który dokona pomiarów terenu pod budowę domu.

Czasem mogą zostać wykryte odchylenia wysokości terenu od planowanej wysokości przyszłych dróg, lub po prostu krzywe, spadziste podłoże, które warto wyrównać, chociażby po to, by po budowie domu nie spływały do niego wody deszczowe.

W przypadku, kiedy ekipa budowlana buduje nasz dom powinna zwrócić uwagę na deskowania stropowe i na ich jakość. Kiedy budowa domów zostanie rozpoczęta, należy wyznaczyć osobę uprawnioną do sprawowania funkcji kierownika budowy. Również warto, by zatrudniona ekipa budowlana także miała uprawnienia, pozwoli to zaoszczędzić pomyłek, a przy tym dodatkowych kosztów podczas budowy. Następną czynnością jest zadbanie o sprzęt niezbędny do pracy oraz materiały budowlane. Powinno się również odpowiednio zabezpieczyć teren budowy, by zachować odległość nie zagrażającą życiu.

Author Image
Redakcja