Porównanie diod LED z innymi źródłami światła

Porównanie diod LED z innymi źródłami światła

Największymi zaletami diod LED w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, halogenami i świetlówkami jest ich znacznie niższe zużycie energii i dłuższa żywotność.

Te dwa czynniki łącznie pozwalają zaoszczędzić znaczne kwoty na rachunkach za energię elektryczną, ale korzyści na tym się nie kończą. Oświetlenie LED zużywa do 90 procent mniej energii niż żarówki czy halogeny oraz do 60 procent mniej energii niż świetlówki, które były pierwszymi energooszczędnymi żarówkami szeroko sprzedawanymi. Pomimo tego ogromnego ograniczenia zużycia energii, oświetlenie LED nadal wytwarza taką samą ilość światła, jak ich odpowiedniki w postaci żarówek, halogenów i świetlówek kompaktowych. Ponadto diody LED działają znacznie dłużej niż żarówki halogenowe, żarowe i świetlówki. Podczas gdy starsze rodzaje oświetlenia często trwają zaledwie kilka miesięcy do roku, oświetlenie LED ma średnio 15-letni okres użytkowania, co zapewnia znacznie lepszą relację jakości do ceny i oszczędność pieniędzy na wymianę żarówek na dłuższą metę. Kolejną różnicą pomiędzy tradycyjnym oświetleniem a diodami LED jest to, że technologia pozwala producentom oferować znacznie większy wybór oświetlenia. Po pierwsze, możesz uzyskać światła LED w różnych temperaturach barwowych, od ciepłej bieli do zimnej bieli.

Pozwala to wybrać idealną temperaturę barwową dla oświetlanego pomieszczenia.

Po drugie, możesz uzyskać diody LED w różnych kształtach i stylach, od żarówek LED o standardowych kształtach, do żarówek LED w stylu vintage, aż po diody montowane na taśmach o szerokim zastosowaniu. Jeśli montujesz oświetlenie LED, kup również ściemniacz led, aby kontrolować moc światła. Podczas gdy tradycyjne żarówki są wykonane ze szkła, diody LED mają obudowy z plastiku lub żywicy epoksydowej, które są znacznie mocniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie stłuką się i nie pokaleczą rąk, kiedy je wymieniamy czy przenosimy. Diody LED przekształcają większość swojej energii w światło, a nie w ciepło. Oznacza to, że zawsze są chłodne w dotyku, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które się nagrzewają i mogą oparzyć boleśnie podczas wymiany czy przypadkowym dotknięciu.

Author Image
Redakcja