Adopcja psa – jak odpowiedzialnie podejść do tematu

Adopcja psa – jak odpowiedzialnie podejść do tematu

Wielu z nas decydując się na nowego członka rodziny w postaci futrzanego pupila, stawia na adopcję. To wspaniały gest, ale i wielka odpowiedzialność. Podejmując temat adopcji, warto podejść do niego kompleksowo i odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że chcąc pomóc bezdomnego pieskowi, musimy mocniej zaangażować się i znaleźć większe pokłady cierpliwości i odpowiedzialności, niż w przypadku zakupu pieska z hodowli. Musimy być szczególnie uważni, jeśli podejmujemy się adopcji pieska, w przypadku, kiedy jest to nasz pierwszy czworonóg. Musimy być mocno wyczuleni i mieć oczy dookoła głowy, jak w przypadku małego bobasa. Spotka nas na pewno wiele niespodzianek – i tych magicznie cudownych i trochę gorszych i mniej spodziewanych.

Skąd adoptować psa?

W zasadzie mamy dwie opcje. Schronisko albo fundacja. W przypadku pierwszym, mamy do czynienia z bardziej znaną i tradycyjną formą adopcji. Tutaj robiąc rozeznanie, warto porozmawiać z wolontariuszami, który wyprowadzając pieski, dobrze znają ich usposobienie i zachowania. Bardzo często listy szukających domów piesków są aktualizowane na stronach schronisk. Warto poświęcić czas na przejrzenie ich i spotkanie z wybranym pupilem. Ważne jest również sprawdzenie poziomu opieki w danym schronisku. Jak karmią zwierzęta, jak o nie dbają, czy nie panuje tam żadna choroba zakaźna. Tu szczególnie narażone są szczeniaki. Jeśli decydujemy się na adopcję starszego pieska, warto sprawdzić, czy został on zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym. Takie szczepienia wykonuje się co trzy lata. Prócz tego, każdy piesek powinien być regularnie odrobaczany oraz szczepiony przeciwko wściekliźnie. Wszystkie te informacje znajdują się w książce zdrowia zwierzęcia. Dzięki temu dowiemy się jaka jest jego historia, czy odbywał wizyty w klinice weterynaryjnej na przykład czy klinika weterynaryjna Toruń posiada jakieś historie jego choroby.

Drugą formą adopcji jest fundacja, która jako instytucja działa w zupełnie inny sposób. Możemy zdecydować się na pieska na stałe lub zaoferować mu dom tymczasowy, czyli swego rodzaju rodzinę zastępczą. W domu tymczasowym piesek jest przygotowywany do adopcji również przez behawiorystę, a także lekarza weterynarii, który jest odpowiedzialny za leczenie zwierząt Toruń. Fundacje często stawiają mocny nacisk na socjalizację swoich podopiecznych, dzięki czemu wiemy też więcej na temat jego zachowań w domu i podczas spacerów, na jego przyzwyczajenia żywieniowe bądź alergie pokarmowe. Adoptując psa z fundacji, zwracajmy uwagę na to, czy jego kojec jest umiejscowiony na zewnątrz, wewnątrz, czy też może odtwarzane są mocno warunki domowe. To zdecydowanie najlepsze podejście, wtedy bowiem możemy być bardziej pewni zachowania pieska już w naszym docelowym domu. Jednak niezależnie od każdej z tych opcji, przede wszystkim należy sprawdzić historię pieska, którego chcemy adoptować. Należy szczególnie zwrócić uwagę na jego historię chorób, badań, czy miał kiedyś jakieś nieszczęśliwe wypadki i powiązane z nimi badania USG lub RTG, które oferują między innymi kliniki weterynaryjne rtg zwierząt Toruń.

Najważniejsze jest, abyśmy czuli, że jesteśmy w dobrym momencie swojego życia, aby adoptować czworonoga. To decyzja, która jest na lata, a nie na chwilę.

Author Image
Redakcja