Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania jest dla większości osób pierwszą i często najważniejszą decyzją finansową. W dużej mierze uzależnia ona przyszłą sytuację – rodzinną, finansową, zawodową a nawet zdrowotną. Przy wyborze wymarzonych „czterech ścian” trzeba wpierw zadać sobie pytanie: czy lepiej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? W ujęciu zbiorczym widać, że ta pierwsza opcja może mieć znacznie więcej zalet. 

 

Zanim jednak przejdziemy do tego, dlaczego kupno mieszkania od dewelopera wydaje się najlepszym pomysłem, warto przeanalizować plusy i minusy nieruchomości z rynku wtórnego. Zaletą takiego mieszkania jest zwykle niższa cen za metr kwadratowy. Atutem staje się także niedostępność inwestycji deweloperskich w obrębie pewnych dzielnic mieszkalnych. Uwarunkowania urbanistyczne i dotychczasowa zabudowa sprawiają, że w wielu centrach polskich miast po prostu nie ma już miejsca na wznoszenie nowych budynków. Wraz z tą zaletą wiąże się jeszcze inna – możliwość mieszkania np. w zabytkowej kamienicy w Śródmieściu. Takiej oferty, siłą rzeczy, również nie znajdziemy na rynku pierwotnym. 

Decydując się na mieszkanie nie od dewelopera, trzeba mieć świadomość różnych zagrożeń. Po pierwsze – ceny. Chociaż wydaje się, że są niższe, to mieszkania z rynku wtórnego mogą wymagać większego kapitału na remont. Jeszcze poważniejsze problemy będą mieli nowi właściciele nieruchomości, w której z czasem na jaw wyszły tzw. wady ukryte. Często zdarzają się kłopoty związane z wilgocią i grzybami – może nawet niewidocznymi na pierwszy rzut oka, ale bardzo szkodliwymi. Mieszkanie z rynku wtórnego to także wyższy koszt skarbowy (konieczność uiszczenia podatku PCC w wys. 2% wartości kupna) i nierzadko wymóg opłacenia pośrednika z biura nieruchomości.

 

Mieszkanie od dewelopera – marzenie ogromnej większości Polaków

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wyżej wymienione problemy właściwie nie mają miejsca. Otrzymuje się bowiem nowe mieszkanie od dewelopera, które jest sprawdzone, pewne i bezpieczne. Sam fakt, że mieszkanie jest nowe, również ma ogromne znacznie – obecnie bowiem wykorzystywane są znacznie lepsze materiały do budowy. Zapewniają one lepsze warunki w zakresie energooszczędności i izolacji akustycznej. 

Całe multum zalet związanych jest z aranżacją mieszkania od dewelopera. W przeciwieństwie do nieruchomości z rynku wtórnego ten aspekt jest niczym nieograniczony. Można śmiało zdecydować się na dokładnie taki wystrój, o jakim się marzyło. 

Następnym plusem zakupu od dewelopera jest często dostępna możliwość wyboru spośród różnych mieszkań. Na etapie składania zamówień, jeszcze przed faktyczną budową, ale już po ogłoszeniu projektu deweloperskiego, można zapoznać się z planami nieruchomości. Preferowany metraż, piętro czy sypialnia z widokiem na podwórko? To wszystko można sobie dokładnie z góry zaplanować!

Powyższe przykłady jasno pokazują, że mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera jest rozwiązaniem znacznie lepszym. Daje dużo większe możliwości aranżacyjne i wcale nie musi być droższe, biorąc pod uwagę opłaty związane z nieruchomością z rynku wtórnego.

Author Image
Redakcja