O czym pamiętać przy zakupie używanego auta?

O czym pamiętać przy zakupie używanego auta?

Aspekt finansowy to najważniejsza przesłanka przemawiająca za zakupem używanego samochodu. Na motoryzacyjnym rynku wtórnym nie brakuje interesujących, atrakcyjnych cenowo ofert, dzięki czemu każda osoba zainteresowania nabyciem auta jest w stanie znaleźć egzemplarz odpowiadający swoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Dokumentacja pojazdu

Spotkanie ze sprzedawcą należy zacząć od zapoznania się z dokumentacją samochodu. nabywca nie może mieć żadnych wątpliwości co do pochodzenia auta oraz jego historii serwisowej. Sporo osób decyduje się sprawdzić ogłoszenia „Honda sprzedam” i podobne publikowane przez salony specjalizujące się w sprzedaży pojazdów z drugiej ręki, ponieważ mają one kompletną i solidną dokumentację. Sprawdzone i doświadczone firmy takie jak  Używane Jak Nowe dokładnie sprawdzają każdy samochód pod kątem prawnym i technicznym, więc ich stan i pochodzenie nie wzbudzają zastrzeżeń.

Oględziny to podstawa!

Po lekturze dokumentów pojazdu można przystąpić do oględzin, na które warto zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika. Nie wystarczy ocenić wygląd pojazdu i stan lakieru, trzeba też koniecznie zajrzeć pod maskę, przyjrzeć się poszczególnym elementom wnętrza oraz dokładnie obejrzeć karoserię, zwracając uwagę na to, czy nie ma niej ognisk rdzy. Nie trzeba bać się zadawania pytań – obowiązkiem sprzedawcy jest udzielić na nie wyczerpujących i rzeczowych odpowiedzi.

Jazda próbna

Przed sfinalizowaniem transakcji należy wybrać się na jazdę próbną – jeśli sprzedawca nie chce wyrazić na nią zgody, kupującemu powinna zapalić się przysłowiowa czerwona lampka. Jazda próbna to znakomita okazja, aby sprawdzić, jak auto zachowuje się podczas jazdy. Silnik oraz pozostałe podzespoły muszą pracować bez zarzutu.

Dopełnienie formalności

Obowiązek przygotowania umowy kupna-sprzedaży spoczywa po stronie sprzedającego, niemniej kupujący ma prawo nanieść na nią poprawki. Jej warunki powinny dobrze zabezpieczać interesy obu stron transakcji oraz jasno określać zasady sprzedaży.

Author Image
Redakcja